A magnézium jelentőségét több kutatás igazolta már, segít a normális izom- és idegi funkciók ellátásában, erősíti az immunrendszert és a csontokat, illetve szerepet játszik a szív-és érrendszer egészségének megőrzésében. Az American Osteopathic Association beszámolója szerint azonban az USA népességének kb. fele nem fogyaszt elegendő mennyiséget belőle. Ez főleg akkor fordul elő, ha a napi kalóriabevitel 1800 kalóriánál kevesebb, ha valaki kevés zöldségfélét fogyaszt, illetve intenzívebb edzéseket folytat (a magnézium az izzadsággal is távozik).
Mivel a magnézium több, mint 300 biokémiai folyamatban vesz részt a szervezetben, mindenképpen fontos beépíteni az étrendbe.
Íme 10 magnéziumban gazdag élelmiszer és pár receptötlet:
1. Spenót
Talán nem véletlen, hogy a spenót Popeye kedvenc eledele volt. A spenót a magnézium egyik legfontosabb forrása, egy maréknyi adag 78 mg-ot tartalmaz. (A javasolt napi adag nőknek 310-320 mg, férfiaknak 400-420 mg). A spenótban továbbá kálium, C-vitamin, folsav, kalcium, és vas is található. Magas rosttartalmának köszönhetően a belőle készült ételek laktatóak és kalóriaszegények.
Tipp: használj friss spenótot a római- vagy a jégsaláta helyett a szendvicsek elkészítéséhez. Különösen jól passzol a pulykahússal, paradicsommal és avokádóval készült variációkhoz. (Az avokádó szintén kiváló magnéziumforrás).
2. Tökmag
A tökmag ritkán szerepel éttermi menük ételkínálatában, pedig különösen gazdag ásványi anyagokban. Kb. 30 grammja 168 mg magnéziumot, egészséges olajokat, káliumot, vasat és rostokat is tartalmaz.
Tipp: salátákhoz tökéletes. Készíts salátát bébispenótból, vízitormából, és piros fejes salátából balzsamecetes öntettel. Szórd meg érlelt Asiago sajttal és sós, pirított tökmaggal.
3. Lazac
A halfarmokon tenyésztett atlanti-óceáni lazac rendkívül gazdag ásványi anyagokban. Kb. 80 grammja 26 mg magnéziumot, ezen kívül fehérjét, omega-3 zsírsavakat (melyek bőrszépítő hatásúak), és a csontképzésben fontos szelént is tartalmaz.
Tipp: készíts rántottát füstölt lazaccal és egy kis tejszínnel, majd szórd meg friss snidlinggel.
4. Mogyoróvaj
Mostanában nagyon népszerűek a különböző diófélékből készült vajak. Készülhetnek kesudióból vagy mandulából, és az agy működését segítő egészséges zsírokat, fehérjéket, és antioxidánsokat tartalmaznak. Két evőkanálnyi mogyoróvaj kb. 49 mg magnéziumot tartalmaz. Fontos, hogy alacsony cukortartalmú vagy cukormentes terméket válasszunk, amelyben nincsenek adalékanyagok.
Tipp: turmixolj ossze mogyoróvajat, banánt, krémes görög joghurtot, mandulatejet, lenmagot és egy kevés vaníliakivonatot.
5. Edamame bab
A sushi éttermek népszerű előétele. A halételek előtt felszolgált edamame bab tele van tápanyagokkal, egy maréknyi edamame 50 mg magnéziumot tartalmaz. Ezen kívül mind a kilenc esszenciális aminosav megtalálható benne, így fontos fehérjeforrás is.
Tipp: használd vendéváró előételnek. Hummus helyett készíts edamame krémet, friss zöldségekkel és olívabogyóval kiegészítve, ami garantált siker lesz.
6. Banán
A banán nem csak fontos káliumforrás. A Cleveland Clinic nevű amerikai egészségügyi centrum szerint egy közepes méretű banánban 32 mg magnézium van, és a napi fehérjeszükséglet 10%-át tartalmazza. Ezen túl az anyagcserét elősegítő B6-vitamin és immunerősítő C-vitamin is található benne.
Tipp: készíts zabkását főzés nélkül. Helyezz egy tálba rétegezve egy felszeletelt, érett banánt, 1/2 csésze zabpelyhet, adj hozzá két teáskanál mézet, önts rá 1/2 csésze mandulatejet, majd szórd meg fahéjjal. Tedd hűtőbe éjszakára, vagy pihentesd 8 órán át. A hozzáadott zabpehely további 36 mg magnézumot tartalmaz.
7. Mandula
A mandula gyors és praktikus megoldás, ha fontos tápanyagokhoz szeretnél jutni. Könnyű tárolni és gazdaságos, rostokat, fehérjét, egészséges zsírokat, E-vitamint és természetesen magnéziumot is tartalmaz. 30 gramm mandulában (kb. 20 szem) 80 mg magnézium található.
Tipp: add hozzá a wokban készült ételekhez. Egy maréknyi pirított mandulát keverj a kedvenc zöldséges vagy húsos ételedhez, mely így nem csak finom, hanem extra egészséges is lesz.
8. Burgonya
A burgonya sokszor háttérbe szorul az étkezéseknél - talán azért is, mert a 90-es évektől kezdve a szénhidrátok nem túl népszerűek. Pedig a burgonyában fontos tápanyagok vannak: a 43 mg magnéziumon túl rostokat, káliumot, C-vitamint és B6-vitamint is tartalmaz. Ha lehet, fogyaszd héjával együtt.
Tipp: használd a főétkezésekhez. A legjobb, ha sütőben készíted el, és vaj vagy tejföl helyett párolt brokkolit vagy spenótot kínálsz mellé.
9. Laposhal
„Hetente legalább két adag halétel fogyasztása csökkenti a szívbetegségek kockázatát.” – írja a Mayo Clinic amerikai egészségügyi centrum. A laposhalban 24 mg magnézium található, valamint omega-3 zsírsav, szelén és niacin.
Tipp: készítsd el serpenyőben friss fokhagymával, fehérborral, citromlével és friss petrezselyemmel.
10. Étcsokoládé
A legjobbat hagytuk utoljára. Egy újabb érv az étcsokoládé fogyasztása mellett, hogy kb. 30 grammjában 50 mg magnézium van. (A csokoládé utáni sóvárgás a magnéziumhiány jele is lehet). Az étcsokoládéban sok antioxidáns is található, flavonoid tartalmának köszönhetően.
Tipp: aligha kell elmagyarázni, hogyan építsd be az étcsokoládét az étrendedbe... De készíthetsz belőle gluténmentes, nyers energiagolyókat is. Ehhez keverj össze 1/2 csésze krémes mogyoróvajat, 1/4 csésze mézet, egy kis sót, másfél csésze zabpelyhet, 1/4 csésze chia magot és étcsokoládé pasztillát (min. 70% kakaótartalommal). Formázz belőle golyókat és kész is, sütést nem igényel. Egészséges és finom – kell ennél több?
Forrás: https://www.vitacost.com/
Figyelmedbe ajánljuk a következő megoldási javaslatainkat: