Menopauza során sok nő tapasztal - esetenként jelentős mértékű - súlynövekedést. Ami még ennél is rosszabb hír az, hogy a régebben jól bevált módszerek már nem segítenek a súlyfelesleg leadásában.
A menopauza során tapasztalt súlynövekedésnek és egyéb tüneteknek számos feltételezett oka lehet. A probléma igen összetett, közrejátszik benne többek között a nem megfelelő étrend (például a helytelen szénhidrát bevitel), túl sok ülőmunka, mozgásszegény életmód és a stressz is. Az igazság azonban az, hogy bármi is húzódjék meg a háttérben, a menopauza során tapasztalt súlynövekedés fő oka az inzulinrezisztencia, ezért a probléma legyőzésében és a tartós súlycsökkenés elérésében kulcsfontosságú, hogy az inzulinszintet mindig alacsonyan tartsuk.
Fontos hozzátennünk, hogy a menopauza önmagában nem okoz inzulinrezisztenciát, mivel annak kiváltó oka a hormonháztartás nem megfelelő működése. Ha a menopauza során inzulinrezisztenciával, súlynövekedéssel küzdesz, fogadd meg az alábbi tanácsokat:
1. Ellenőriztesd a kortizolszintedet!
A menopauza során megélt stressz elősegítheti, hogy a szteroid nemi hormonok (például az ösztrogén) kortizollá alakuljanak. A megemelkedett kortizolszintnek köszönhetően egyre több cukor kezd keringeni a véráramban, megnövelve ezzel az inzulinszintet, ami végül megakadályozza a fogyást. Kérd meg az orvosodat, hogy teljes körű vizelethormon vizsgálattal (DUTCH teszt) ellenőrizze és értékelje a hormonháztartásod állapotát. Ha a kortizolszint nem megfelelő (azaz reggel túl alacsony, a nap során pedig túl magas), akkor hagyd el a kávét és a többi stimuláló hatású élelmiszert. Az egészséges kortizolszint kialakításához hasznos lehet ezen felül a mellékvese működését támogató és adaptogén (a stressztűrő képességet növelő) hatású gyógynövények fogyasztása, mint például az ashwaganda (álombogyó, Withania somnifera) vagy a maca (perui zsázsa, Lepidium meyenii).
2. Szedj magnéziumot!
Az emberek mintegy 80 százaléka szenved magnéziumhiányban. A túlzott cukorfogyasztás vagy egyes gyógyszerek szedése alacsony magnéziumszinthez vezethet még akkor is, ha étrendünkkel amúgy megfelelő mennyiségben viszünk be magnéziumot a szervezetünkbe. Mi több, Dr Carolyn Dean szerint a menopauzához társított tünetek nagy része megegyezik a magnéziumhiány tüneteivel. Ilyenek például a hőhullámok, az éjszakai izzadás, álmatlanság és az idegesség.
3. Ügyelj a megfelelő sóbevitelre!
A nátrium segíti az mellékvese működését, de a túlzott sófogyasztással kapcsolatos intelmekkel ellentétben a legtöbb ember nem fogyaszt elegendő mennyiségű nátriumot. Könnyedén nátriumhiányos állapotba kerülhetünk, különösképp túlzott testmozgás vagy erős stresszhatás esetén. Az alacsony nátriumszint következtében a vér kortizol- és inzulinszintje az egekbe szökik, az izmok pedig bemerevedhetnek (a nátrium lazítja a lágyszövetet). Az étkezések során ne asztali sót használj, hanem jó minőségű (Celtic márkájú) tengeri sót. Hasznos lehet, az is, ha reggelenként meleg vízben feloldasz 1/4 teáskanálnyi tengeri sót és elfogyasztod.
4. Kerüld a túlzott mértékű testedzést!
Ha fogyásról és testedzésről van szó, mindenkinek egyénre szabott terv szerint kell haladnia. Mi több, némely testmozgás egyenesen fokozhatja a szervezet kortizol- és inzulintermelését. Ha a sok edzés mellett sem sikerül fogynod, esetleg még tovább hízol (főképp a hasra és környékére), akkor valószínűleg változtatnod kell az edzés típusán és gyakoriságán. Végezz alacsony intenzitású testedzést, mint például jóga, gyaloglás vagy pilates. Az edzések gyakoriságát és intenzitását igazítsd a tested igényeihez, a stresszkörnyezethez és az általános egészségi állapotodhoz. A cél az, hogy edzés után frissnek és energikusnak érezd magad, ne kimerültnek.
5. Ügyelj a megfelelő kalória-bevitelre!
A húszas éveidben valószínűleg neked is könnyebb volt úgy fogynod, hogy egyszerűen csökkentetted a bevitt kalóriamennyiséget. A menopauzával sajnos ez is megváltozik, ugyanis ekkor a csökkentett kalória-bevitel fokozott stresszhatásnak teszi ki a szervezetet, ami megnöveli a kortizol- és inzulinszintet, ezáltal gyengíti a pajzsmirigy működését és súlygyarapodást okoz. Ez a hatás különösképp felerősödik, ha a csökkentett kalória-bevitel mellé fokozott intenzitású és mennyiségű testedzés is társul. Mindig figyelj rá, hogy megfelelő, egészséges élelmiszerek fogyasztásával elegendő kalóriát vigyél be, mert a szervezeted ebből nyeri az energiát.
6. Mondj le az alkoholról!
Az alkohol is cukor; a rendszeres alkoholfogyasztás inzulinrezisztenciát és súlygyarapodást okoz. Fontos tény az is, hogy az alkoholt a máj dolgozza fel, és amikor a máj éppen az alkohol lebontásával foglalkozik, nem képes a hormonok feldolgozására, ezzel még inkább összezavarja az ösztrogén- és kortizolszintet Ha alkalmanként mégis alkoholt fogyasztasz, fokozott rostbevitellel segítheted a vércukorszint egyensúlyban tartását és az alkohol lassabb felszívódását.
7. Figyelj oda az érzelmi egyensúlyra!
A menopauza egészséges megéléséhez fontos megtanulnod, hogyan gondoskodj önmagadról, és nem mindenki másról. Ehhez az is hozzátartozik, hogy ismét elfogadd magad és visszanyerd önbizalmadat, amely sokunkból kivész a kamaszkorban, vagy amikor energia-vámpír van a környezetünkben. Azért élsz kapcsolatban, mert félsz az egyedülléttől? Mindig mások elismerését keresed? Ha igen, vajon miért? Félsz egyedül maradni, magadról gondoskodni? Mi történhet? Ne feledd, az érzelmek energiákat közvetítenek. A megoldatlan érzelmi problémák megakadályozzák az energia szabad áramlását a testben, az akadályok feloldása pedig egyúttal a súlytöbblet leadásában is segít.
Forrás: https://www.drnorthrup.com/
Figyelmedbe ajánljuk a következő megoldási javaslatainkat: