Egyszerű megoldást keresel menstruációs és hormonális problémáidra? Segítségedre lehet a cink.
A 2020-ban kiadott „The Role of Zinc in Selected Female Reproductive System Disorders” (magyarul: A cink szerepe egyes női reproduktív rendszeri rendellenességekben) című dokumentum szerint a cink hatékony a PCOS, a menstruációs fájdalom, az endometriózis és a hüvelyi szárazság kezelésében.
A cink szerepe a női egészségben
- Menstruációs fájdalom: Klinikai vizsgálat keretében megállapításra került, hogy a cink csökkenti a gyulladást és a prosztaglandinok szintjét, és emellett fontos szerepet játszik az endometriózis immunmoduláló kezelésében.
- Rendszertelen ciklus: A cink táplálja az egészséges petefészektüszőket, így szabályozza a menstruációs ciklust, elősegíti az ovulációt.
- Premenstruációs szindróma: Egy 2022-es randomizált klinikai vizsgálat szerint a cink étrend-kiegészítő javíthatja a PMS tüneteket.
- PCOS: A cink egyike azon természetes androgéngátlóknak, mely csökkenti a tesztoszteron mennyiségét és javítja az androgén tüneteket, úgymint az aknét és a hirzutizmust (az arcon tapasztalt szőrnövekedést). Az 5α-reduktáz gátlásán csökkenti a dihidro-tesztoszteron (DHT) termelését.
- Endometriózis: A cinkhiány szerepet játszhat az endometriózisban, a cinkpótlás pedig csökkentheti az endometriózisos gyulladást, részben a mátrix metalloproteinázok (MMP) redukálásával.
- Akne: A cink az androgének blokkolásának köszönhetően hatékony a pattanások kezelésében, elpusztítja a baktériumokat, valamint lassítja a faggyú- és keratintermelést.
- Perimenopauza és menopauza: A cink segít megőrizni a kollagén és a szövetek egészségét, és enyhíti a menopauza miatti hüvelyszárazságot.
- Pajzsmirigybetegség: A jóddal és a szelénnel együtt a cink nélkülözhetetlen a pajzsmirigyhormon szintéziséhez és aktiválásához, és megelőzheti a pajzsmirigybetegséggel összefüggő hajhullást. A cink elősegíti a pajzsmirigyhormon termelését, aminek köszönhetően javul a cink felszívódása.
- Hangulat: A cink támogatja a hippokampuszt, az agynak azt a részét, amely csökkenti a kortizolt és a stresszválaszt.
Cinkhiány
A cinkhiány háromból egy nőt érint. Gyakrabban fordul elő növényi alapú étrend követésekor, mivel a növényi élelmiszerek cinktartalma alacsony.
A cink felszívódását károsan befolyásolja az alkohol, a gyomorgyógyszerek, a pajzsmirigy alulműködése és a hormonális fogamzásgátlás.
Hiánytünete lehet például:
- hajhullás
- dermatitisz
- károsodott immunműködés
- fehér foltok a körmön
A cinkhiányt a plazma cinkszintje alapján határozzák meg, amelynek normál referenciatartománya: 11-23 umol/L vagy 70-150 ug/dl).
Adagolás és biztonság
A cink napi biztonságos és hatékony adagja 30 mg. A leghasznosabb cinkformák a cink-citrát, a cink-pikolinát vagy a cink-biszgilcinát, amelyeket közvetlenül főétkezés után kell bevenni, mert az éhgyomorra bevitt cink hányingert okozhat.*
A napi 80 mg-nál magasabb cinkbevitel kimerítheti a szervezet rézkészletét.
*WTN megjegyzés: a teljesen elreagáltatott cink-biszglicinát formát javasoljuk.
Forrás: https://www.larabriden.com/
Figyelmedbe ajánljuk a következő megoldási javaslatainkat: