Talán mindenkinek ismerős, ahogy az idősödő anya hangja megváltozik: megtörik, remeg és mélyebb. A telefonon keresztül hallva ez a hang fáradtabb és hiányzik belőle az a határozottság, ami egykor jellemezte. Ilyenkor tudatosul bennünk, hogy ez egy idős ember hangja.
Szemben a kamasz fiúk hangjában a pubertás során bekövetkező drámai változással, az idősödő nők hangjában történő változás fokozatos és évekig is eltarthat.
Az idősebb nők használhatnak arc- és hasfeszesítőt és botoxot is, hogy fiatalabbnak látszódjanak, de a hangjuk elárulja őket és ez ellen nem tudnak tenni semmit. Vagy mégis?
Úgy tűnik, hogy a hang nagyon érzékeny a hormonális változásokra. Ezt egy átfogó tanulmány bizonyítja, amit olyan énekesnők körében végeztek, akiknek a hangjuktól függ a megélhetésük. Ezek a nők a 40-50-es éveikben érnek a karrierük csúcsára, aminek a menopauza vet hirtelen véget. A menopauza során a hangterjedelem csökken és azok a szép magas hangok elérhetetlenné válnak, vagy ami még rosszabb, előadás közben megtörnek vagy egyáltalán meg sem szólalnak. A legtöbb profi énekesnőnek nincs más választása, mint befejezni a karrierjét ezen a ponton.
Hogyan hatnak a hormonok a hangra? A gége és a benne elhelyezkedő hangszálak nagymértékben függenek a pajzsmirigy hormonok és a nemi hormonok hatásától. Tény, hogy ciklikus változások kezdődnek el a nők hangjában a menstruáció megjelenésétől kezdve. A menstruációs ciklus első szakaszában (follikuláris szakasz) az ösztrogén dominál és a progeszteron szintje alacsonyabb. Ebben az időszakban több folyadék gyülemlik fel a hangszálakban és az orrjáratok ellazulnak, megváltoztatva ezzel a hang érzékelését. A ciklus második felében (luteális szakasz) a progeszteron dominál, ami a gége hámsejtjeinek leválását okozza, és ellensúlyozza az ösztrogén által okozott sejtosztódást. Az énekesnők általában azt tapasztalják ebben a szakaszban, hogy kevésbé képesek elérni a magasabb hangokat.
Ez azt jelenti, hogy ha a progeszteron nincs jelen megfelelő mennyiségben, akkor az ösztrogén dominál a luteális fázisban (vagy a menstruáció előtt) és ez rontja a hangképzés tisztaságát és hatékonyságát. A hangrezgések ingadoznak és emiatt nehezebb tisztán énekelni. Ezt az állapotot úgy nevezik, hogy premenstruális diszfónia (dysphonia premenstrualis).
A kutató páros Jean Abitbol és felesége, Beatrice egy tanulmányban összehasonlították a hangszálakból és méhnyakból vett kenetmintából készített metszeteket a menstruációs ciklus különböző szakaszaiban. A metszeteket nem lehetett megkülönböztetni egymástól. Az ő meglepő felfedezésük, hogy a hangszálak és a hüvely szövete hasonló. A menopauza során tapasztalható hüvelyi szárazsághoz hasonló a hangszálakban tapasztalható szárazság is.
Kutatók azt is találták, hogy a progeszteron, mint az idegekre ható szteroidtípusú hormon védi az idegsejtek myelinhüvelyét. Ian Duncan a Wisconsini Egyetem kutatója írta le a progeszteron hatását az agyra még 1995-ben. A menopauza során a progeszterontermelésben bekövetkező jelentős csökkenés következtében az idegszövet védelme is csökken, ami miatt a hangképzés képessége kevésbé kontrolállható.
A tesztoszteronhiány is kihat az idősödők hangjára: a gégét tartó izmok és porcok ernyedtebbé válnak és meggyengülnek. Ezenkívül, az alacsony tesztoszteronszint hozzájárul az izomerő csökkenéséhez is testszerte. Az éneklés kemény fizikai munka, amihez szükséges a jó testfelépítés és tartás, erős hasizmok, jó légzésszabályozás és nagy állóképesség. Kicsit ellentmondásos módon, a túlzott tesztoszteronpótlásban részesülő nők hangja elmélyül, amit maradandó hatásnak tartanak.
Az alul- és a túlműködő pajzsmirigy is zavart okoz a hangképzésben. Az alacsony pajzsmirigyhormon-termelés rekedtséghez és szűk hangterjedelemhez vezet. Ennek oka lehet a fokozott mennyiségű poliszaharid (nyákot képző anyag) megjelenése a hangszálak redőiben, ami vízvisszatartást és a hangszálak megvastagodását okozza. A pajzsmirigy alulműködés kezelése általában enyhít a tüneteken. A pajzsmirigyhormon megemelkedett szintje is rekedtséget okoz, ami általában ugyancsak enyhül a kezelésre.
Más, öregedéssel járó krónikus betegségek is hozzájárulhatnak a hang romlásához. Erre példa a cukorbetegségben szenvedő betegek, akik gyakran szájszárazságot tapasztalnak, ami akadályozza a hangképzést. A halláscsökkenés, az öregedés és cukorbetegség másik kísérője ugyancsak rontja a képzett hangok minőségét.
A testmozgás, egészséges táplálkozás és a megfelelő folyadékpótlás nem csak a test, hanem a hang fiatalossá tételéhez is hozzájárul. Van olyan speciális edzésprogram is, amelyet az énekesek alkalmaznak, hogy hatékonyan tudjanak dolgozni a hangjukkal. Ezenkívül a hormonpótlás is ígéretesnek bizonyul, emiatt érdemes jobban megismerni ezt a lehetőséget is.
Forrás: https://www.womensinternational.com/
Figyelmedbe ajánljuk a következő megoldási javaslatainkat: