Szója és egyéb fitoösztrogének: vajon segítenek?
A szójakészítmények hatása ellentmondásos. Némely tanulmány szerint egyes szójakészítmények fogyasztása (pl. edamame, tofu, miso leves és szójatej) enyhíti a menopauzával járó hőhullámokat, de összességében még mindig nem egyértelműen egészséges a hatásuk.
Hogyan hat a szója a menopauza során tapasztalt hőhullámokra?
A szója fitoösztrogénben, azaz növényi ösztrogénben gazdag. A növényi ösztrogénvegyületek hasonlóak az ösztrogénhez, azaz a szervezetre is enyhe ösztrogénhatást fejtenek ki.
A szójában található izoflavon fitoösztrogén neve genistein.
Az Endocrine szaklapban közölt tanulmány adatai szerint a genistein hatékony volt a hőhullámok enyhítésében hasi elhízásos nőknél.
Azonban...
A szójatartalmú élelmiszerekkel számos probléma akad
A szója gyom- és rovarirtószerekkel igen szennyezett. Amerikában ez az egyik leginkább génmódosított élelmiszer.
A szója goitrogén anyagokat is tartalmaz, mely anyagok rontják a pajzsmirigy működését.
A szójabab fitinsav tartalma igen magas; ez gátolhatja a szervezet számára elengedhetetlen tápanyagok (kalcium, magnézium, réz, vas és cink) felszívódását.
Fenti okok miatt nem javaslom a szójakészítmények fogyasztását - vagy csak nagyon kis mennyiségű, bio szójakészítményt fogyassz.
Egyéb növényi ösztrogének, melyek enyhíthetik a hőhullámokat
A továbbra is nyitott kérdések miatt a szóját én inkább kerülöm.
A természetes fitoösztrogén bevitelt inkább egyéb növényfélék fogyasztásával biztosítom - remek ötlet a csicseriborsó és a lenmag, melyek viszonylag erős hatású fitoösztrogének.
A lenmagban lignán nevű fitoösztrogén található. 'The Hormon Cure' című könyvében Dr. Sara Gottfried egy tanulmányról számol be, mely szerint a lenmag fogyasztása segíthet a hőhullámok enyhítésében.
A tanulmányban az is olvasható, hogy 6 héten keresztül naponta 2 evőkanálnyi (összesen napi 30 g) őrölt lenmag fogyasztása felére csökkentette a hőhullámok számát, intenzitásukat pedig mintegy 57 százalékkal enyhítette.
Maca por és egyéb étrend-kiegészítők
Az interneten keresgélve rengeteg házi praktikát találhatunk a hőhullámok ellen, de a legtöbb ilyen fortélynak nincsen tudományos háttere.
Összeállítottam egy listát néhány olyan étrend-kiegészítőről - köztük szerepel kedvencem, a maca por is - melyek használata valamelyest tudományos bizonyítékokon alapul.
Nem sokkal a hőhullámok megjelenése után étrendemet maca porral egészítettem ki. A reggeli gyümölcspürémhez kevertem egy kicsit belőle, és a hatása drámai volt: szinte azonnal enyhülést hozott.
Ez pusztán véletlen egybeesés lenne?
Nem hinném. A maca por hőhullám-enyhítő és éjszakai izzadást csökkentő hatása tudományosan is bizonyított.
A maca nevű gyógynövény Peruból származik; számos kutatás tárgya, menopauzában bizonyítottan megnöveli az ösztrogén (főképp az ösztradiol) szintet.
A hőhullámok enyhítésén kívül segíthet az alvásminőség és az általános kedélyállapot javításában, valamint energikusabbá is tehet.
Ha csökkenteni szeretnéd a kellemetlen tüneteket, használj néhány hétig maca port.
Azt azonban nagyon fontos megjegyeznünk, hogy varázsszer nem létezik!
Ha az étrended nem megfelelő és nem fedezi az idősödő szervezet tápanyagigényét, a világ összes étrend-kiegészítő készítménye sem segíthet.
Egyéb étrend-kiegészítők, melyek enyhíthetik a hőhullámokat
A rend kedvéért lajstromba vettem néhány olyan étrend-kiegészítőt, melyek segítségedre lehetnek az erős hőhullámok enyhítéséért folytatott harcban.
Bár ezen termékek hatékonyságát nem támasztják alá a fentiekhez hasonló szilárd bizonyítékok, mégis természetes és hormonmentes alternatívát kínálnak a változókori hőhullámok kezelésében.
Gyógynövény teák. Egyes tanulmányok bizonysága szerint a koffein csökkentheti a szervezetben az ösztrogén hormon (pl. az estradiol) szintjét, ezáltal a hőhullámokat is súlyosbíthatja.
A koffeintartalmú kávé helyett válassz inkább rebarbara-tartalmú teafőzetet! A rebarbara egyúttal ehető is, és hőhullámot enyhítő hatása mellett az alvás minőségét is javítja.
Gránátalma-magolaj: A Menopause szaklapban közölt tanulmány adatai szerint napi 2x30 mg gránátalma-magolaj szedése csökkentette a hőhullámokat.
E-vitamin és magnézium: Az E-vitamin (napi 50-400 IU) és a magnézium (napi 400-800 mg) szedése segíti a hőhullámok enyhülését.
Poloskavész (Black Cohosh, Cimicifuga racemosa): Napi 40-80 mg poloskavész készítmény szedése megnöveli az ösztrogénszintet, de túlzott mennyiségű fogyasztása nem javasolt, mivel károsíthatja a májat. Szedéséről mindenképpen tájékoztasd az orvosodat!
Forrás: https://www.drbeckyfitness.com/
Figyelmedbe ajánljuk a következő megoldási javaslatainkat: