A D-vitaminszint növelése érdekében fontos, hogy ne feledkezzünk meg a magnéziumról sem!
A „The Journal of the American Osteopathic Association” című folyóiratban megjelent áttekintő tanulmány megállapítása szerint a D-vitamin-anyagcsere nem megy végbe megfelelő magnéziumszint nélkül, ami azt jelent, hogy az amerikaiak közel fele inaktív formában raktározza a D-vitamint.
„Az emberek úgy fogyasztanak D-vitamintartalmú étrend-kiegészítőket, hogy nincsenek tisztában azzal, hogy hogyan hasznosul. Magnézium nélkül a D-vitamin nem igazán hatásos és biztonságos” - mondta a tanulmány társszerzője Mohammed S. Razzaque PhD, a Lake Erie Csontkovács Gyógyászati Egyetem kórélettan-professzora.
Razzaque magyarázata szerint a D-vitamintartalmú étrend-kiegészítők fogyasztása akkor is növeli a kalcium- és foszforszintet, hogyha egyébként D-vitaminhiányos marad a szervezet. Ezzel az a probléma, hogy érelmeszesedés alakulhat ki, hogyha nincsen jelen elég magnézium ennek a mellékhatásnak az ellensúlyozására.
Kisebb mennyiségű D-vitamin-kiegészítés is elegendő a megfelelő D-vitaminszint eléréséhez azoknak az egyéneknek, akiknek optimális a magnéziumszintje. Emellett a magnézium csökkenti a csontritkulás mértékét és enyhíti az alacsony D-vitaminszinthez köthető csonttörések rizikóját. - emelte ki Razzaque.
Ezeknek a tápanyagoknak a hiánya számos olyan betegséggel hozható összefüggésbe, mint a csontdeformitás, kardiovaszkuláris és anyagcsere betegségek.
A amerikai lakosságra vonatkozó napi magnéziumbeviteli ajánlás értéke 420 mg a férfiak, amíg 320 mg a nők esetében. Ehhez képest a lakosság jellemző étrendje csak ennek nagyjából a felét tartalmazza. Becslések szerint a lakosság körülbelül fele magnéziumszegény étrendet tart.
Kutatók szerint a természetes élelmiszerek csökkent fogyasztásával, az iparosodott mezőgazdaság kialakulásával és az étrend megváltozásával magyarázható a csökkentt magnéziumbevitel. Azoknak az embereknek a körében alacsony a magnéziumszint, akik finomított gabonafélékben, zsírban, foszforban és cukorban gazdag élelmiszereket fogyasztanak.
„A megfelelő magnéziumbevitel mellett csökken a D-vitaminhiány kialakulásának esélye és kevésbé van szükség D-vitamin-kiegészítésre”- tette hozzá Razzaque.
A magnézium a negyedik legnagyobb mennyiségben előforduló ásványi anyag az emberi szervezetben a kalcium, kálium és nátrium után. A magnéziumban gazdag élelmiszerek a következők: mandula, banán, bab, brokkoli, barna rizs, kesudió, tojássárgája, halolaj, lenmag, zöld színű zöldségek, tej, gomba, olajos magvak, zabkása, tökmag, szezámmag, szójabab, napraforgómag, csemegekukorica, tofu és a teljes kiőrlésű gabonafélék.
Forrás: https://www.sciencedaily.com/
Figyelmedbe ajánljuk a következő megoldási javaslatainkat: