fbpx

Miért a feminizmus ügye a pajzsmirigy csökkent működése?

A legújabb statisztikák szerint nyolc nőből egyet érint élete során a pajzsmirigy megbetegedése, s harcol az ezzel együtt járó tünetekkel, úgymint

  • testsúly növekedés, függetlenül az elfogyasztott étel és a testmozgás mennyiségétől
  • kognitív funkciók romlása (pl. memória, figyelem)
  • depresszió, szorongás, alvászavarok
  • hormonháztartást érintő zavarok, mint az erős menstruációs vérzés, menstruáció kimaradása, termékenységi problémák vagy elégtelen anyatej termelődés stb.
  • megemelkedett koleszterin szint, ami indokolatlan koleszterincsökkentő felírása mellett tovább növeli az egyébként egészséges nőknél a cukorbetegség kialakulásának veszélyét
  • általános "kimerültség", ami kihat a nők önértékelésére, akik próbálják a maximumot nyújtani életük minden területén

Nem egyszerűen arról van szó, hogy 8 nőből 1 potenciálisan érintett, hanem a betegség az egészen fiatal korosztályt is érintheti. A Hashimoto betegség, amely végeredményben a pajzsmirigy pusztulásához vezethet már 5-8 éves korosztályban is előfordul. A pajzsmirigy alulműködését gyakran nem fedezik fel időben, ezért a kezelés hiánya vagy nem kielégítő volta szükségtelen megpróbáltatásnak teszi ki a betegeket.

Nem csak puszta számok

A pajzsmirigy betegek túlnyomó többsége nő, ezeknek a nőknek a kálváriája hosszú évekig tart mire rendes diagnózist és kezelést kapnának. Miközben lekezelően bánnak velük és azt éreztetik, hogy csak képzelődnek és a tünetek könnyen megszüntethetőek, ha megváltoztatják életmódjukat vagy hozzáállásukat. Így segítség helyett a legtöbben olyan tanácsokat kapnak, mint

  • "ez csak a stressz hatása, pihenj egy kicsit, próbálj meg valami terápiát vagy meditációt, mozogj többet"
  • vagy depressziót kezelő antidepresszánst kapnak
  • illetve "egyél kevesebbet és eddzél többet"

Te ismered a legjobban a testedet. Az orvosnak az a feladata, hogy meghallgasson, reményt adjon és támogasson, hogy megadja a szükséges információt és kezeléseket, amik ahhoz szükségesek, hogy a lehető legjobb életet élhesd. Az orvosi szakmának erről kéne szólnia!

Évekig tartó harc

Az elmúlt év folyamán több száz, ha nem több ezer e-mailt, kommentet és személyes üzenetet kaptam olyan nőktől, akiket kezelés nélkül küldtek el, és akik úgy érezték senki nem hallja meg őket évekig, miközben harcoltak a szégyennel, amit a kimerültség, memória problémák, súlyuk gyarapodása miatt éreztek, vagy akiknek hosszú évekig a pajzsmirigy nem megfelelő működése következtében kialakuló panaszait "gyógyították":

  • akiket évekig antidepresszánssal kezeltek
  • akiknek csecsemőit tápszerrel kellett táplálni - hiába szerettek volna szoptatni - mert pajzsmirigy betegségük miatt nem termelődött elegendő anyatej
  • akiket szülés utáni depresszióval kezeltek köszönhetően a szülés után kialakult pajzsmirigy-működési rendellenességnek
  • akik termékenységi kezelést kaptak

A nem diagnosztizált, vagy megfelelő kezelést nem kapott pajzsmirigy betegség nem csak rövidtávú kényelmetlenséget jelent, hiszen akár 5 évbe is beletelhet mire kielégítő diagnózist állítanak föl. A nem kezelt pajzsmirigy alulműködésnek pedig komoly egészségügyi kockázatai vannak. Nőknél a 60-as éveikben megnöveli a szívbetegségek és a demencia kialakulásnak veszélyét. Fiatal nők esetében pedig az életminőség romlása felbecsülhetetlen károkat okoz: kezeletlen depresszió, a személyes kapcsolatokra gyakorolt kedvezőtlen hatás, termékenységi problémák, a lelki megpróbáltatás, amit a túlsúly okoz egy olyan társadalomban, amely a karcsúságot preferálja. Ezen kívül fiatalabb nőknél is előfordulhat magas koleszterinszint és különböző szívbetegségek a pajzsmirigy alulműködésének következtében.

A betegek semmibe vétele

Amikor a "feminista ügy" kifejezést használom, ezzel azt akarom kifejezni, hogy több van ezek mögött a történetek mögött, mint nőknek az egészségügyi rendszerben szerzett rossz tapasztalatai. Mert az állapotot, helyzetet vagy problémát, amellyel a nők szembenéznek olyan kulturális, társadalmi, közösségi hozzáállás vagy sztereotípia okozza vagy tartja fent, amely a nőkre nézve igen káros. Az egészségügyi rendszer figyelmen kívül hagyja a nők igényeit, szükségleteit, és nagyon is valóságos tüneteit, ami szükségessé teszi a közösségi szinten való fellépést.

  • Az ilyen "atyáskodó" egészségügyi rendszer oda vezet, hogy figyelmen kívül hagyja, lenézi, lekezeli és hagyja szenvedni a betegeket, mondván panaszaik csak a képzelet szüleményei
  • a tekintélyelvű, hierarchikus rendszer elijeszti a nőket attól, hogy őszintén beszéljenek, nehogy megbélyegezzék őket, mint "nehéz eset" vagy "panaszkodó", esetleg gúnyos pillantásokat kelljen elszenvedniük
  • a nők aggodalmait és őszintén feltárt egészségügyi panaszaikat gyakran nem veszik komolyan, mert túlságosan "érzelmesnek" tartják őket, akik hajlamosak a túlzásokra
  • az orvoslás csak az objektíven mérhető betegségeket ismeri fel és figyelmen kívül hagyja a női páciensek szubjektív tapasztalatait. Ez alapvetően lényeges a pajzsmirigy alulműködésnél, ahol a TSH hormon manapság elfogadott legmagasabb normális értéke - a referenciatartomány - vitákat váltott ki, mondván túl magas. Mindez oda vezet, hogy helytelenül állítják fel a kórképet, illetve akadálya lehet helyes diagnózis felállításának, ha csak a TSH hormon szintjét mérik ahelyett, hogy az egész pajzsmirigyet vizsgálnák.

"Problémás" beteg

Azokat a nőket, akik hangosan felszólalnak és követelnek megfelelő ellátást, "problémás" betegnek bélyegzik. Engem is így bélyegeztek meg az első terhességem idején, amiért visszautasítottam egy szükségtelen ultrahang vizsgálatot. Rengetegszer hallottam doktorokat ilyen módon utalni olyan női páciensekre, akiknek olyasféle krónikus panaszaik voltak, mint kimerültség vagy "állítólagos" pajzsmirigy megbetegedés. Azokat a nőket, akiknek tünetei nem felelnek meg a hivatalos "tankönyveknek" egyszerűen hipochondriásnak tekintik. A nemi előítéletekkel terhelt orvos-beteg kapcsolatban nincs jelen a bizalom, ami oda vezet, hogy tömérdek téves, elkésett vagy nem megfelelő diagnózist állítanak fel, és a nők ott próbálnak segítséget találni, ahol csak tudnak - beleértve "Dr Google"-t is. Rengeteg nő szenved a betegség miatt kialakult, és aztán tényleges segítség híján állandósult állapota miatt egy olyan rendszerben, ahol a gyógyítás kimerül az élethosszig tartó hormonok felírásában. Nem létezik továbbá a kór megállapítása és kezelés utáni nyomon követése, ezért megtörténhet, hogy további kínokat kell kiállni a nem megfelelő gyógyszerek mellékhatásaitól vagy a megfelelő gyógyszerek nem megfelelő adagolásának következményei miatt. Ezek a problémák pedig bárkit érinthetnek, érintenek függetlenül a kortól, bőrszíntől, társadalmi vagy gazdasági környezettől.

Megoldás van, de nem ez a prioritás

Annak ellenére, hogy figyelemre méltó az autoimmun betegek száma, mégsem szerepel a közegészségügyi rendszer napirendjén az ügy prioritásba vétele. Nincs azonban jelentős, a beteg-orvos kapcsolatra is kiterjedő vizsgálat, illetve hiányzik az egyre súlyosbodó pajzsmirigy és autoimmun megbetegedések gyökereinek feltárása. Pedig nagy szükség volna egyfajta visszacsatolásra, amely kimutatná, hogy valami történik személyes és globális természeti szinten.

A széleskörű toxikológiai kutatások révén megalapozott, hogy a nők különösen érzékenyek a toxinokra, beleértve a pajzsmirigy károsodását is kiváltható rovarirtókat, gyomirtókat, nehézfémeket stb. Alesio Fasano és mások tanulmányaiból is kitűnik, hogy különböző ételek is okozhatnak - különösen a glutén és a mesterséges édesítők - Hashimoto megbetegedést.

Hosszú utat tettünk meg, gyerünk tovább!

Súlyosbodik a nők helyzete az egészségügy területén is. Például 2017-ben az USA volt az egyik a két ország közül a világon, ahol az anyák halálozási aránya nem, hogy nem csökkent, hanem még emelkedett is. Az elvégzett műtétek rangsorában az első ötöt nőkön végzett műtétek jelentik, példának okáért a méheltávolítás és császármetszés, miközben kimutatták, hogy ezeknek legalább 50%-a nem volt feltétlenül szükséges vagy megelőzhető lett volna más, nem műtéti eljárással. Ez pedig világosan megmutatja, hogy a nők nem kellőképpen informáltak vagy fel sem kínáltak nekik más alternatívát. Pedig az operáció mindig megnöveli a fertőzések és halálozások kockázatát.

Hinnünk kell abban, hogy meg tudjuk változtatni a világot még akkor is, ha fáradtak vagyunk. Igen, fel kell vállalnunk a "bonyolult nő" szerepét akkor, amikor nem hallanak meg bennünket, vagy keresztül néznek rajtunk. Megérdemeljük, hogy úgy kezeljenek, mint a saját testünk szakértőjét. És megérdemeljük a legjobb és legbiztonságosabb kezelést, amiről velünk egyetértésben kell dönteni.

Forrás: AVIVA ROMM MD https://avivaromm.com/

Figyelmedbe ajánljuk a következő megoldási javaslatainkat:

Ha értesülni szeretnél legújabb akcióinkról, ajándékainkról

Kérjük töltsd ki!
Kérjük töltsd ki!
Elolvasás után jelöld be a mezőt!
Kérlek, ezt a mezőt is töltsd ki!
"Nem vagyok robot" teszt sikertelen.

Elérhetőségeink

Központi telefonszámunk:
+36 1 800 1999
Munkanapokon 9:00-15:00 között.

E-mail: info@wtn.hu
Terméktanácsadás: kérdéseit várjuk a hogyan@wtn.hu e-mail címre.

Telefon mellékek

1-es mellék: Leadott megrendelések
2-es mellék: Csomagszállítás
3-es mellék: Számlázás
4-es mellék: Viszonteladói, kiskereskedelmi információk

Kövess Minket