A migrénes fejfájásnak több fajtáját ismerjük, leginkább a hölgyeké a kiváltság, hogy havonta vagy akár annál is többször "élvezhessék" az olykor hirtelen, minden előjel nélkül rájuk törő fejfájást. Ugyanakkor azt is tudjuk, hogy nem minden fejfájás sorolható a migrén kategóriába, ám az is igaz, hogy azok a nők, akik életük során nem éreztek ilyen jellegű fejfájást, a változó kor alatt valószínűleg az összes kellemetlen tünet együttes mellett a migrénnel is kénytelenek felvenni a harcot.
Ha a migrén kezelése esik szóba, akkor az erős fájdalomcsillapítók mellett a nyugodt, sötét szoba az, amibe visszavonulva megvárhatjuk, hogy elmúljon az erős fájdalom.
Vajon milyen módszerek hatásosak a migrén kezelésében, ha mindez a változókor, a klimax idején jelentkezik?
A probléma komplex és összetett, hisz ebben az esetben nem csak arról van szó, hogy az erős fejfájást kell kezelnünk, hanem összességében kell enyhíteni a változókorral járó kellemetlenségeket.
Változókor előtt vagy épp a változókorban vagy? Természetes elvárás az élettől, hogy szeretnéd minden percedet kiegyensúlyozott nőként élni, gondoskodni gyerekeidről, sok örömteli pillanatot átélni a pároddal, migrén és különösebb kellemetlen tünet nélkül.
Hogyan alakul ki a migrén a változókor alatt?
Tudjuk, hogy a menopauza alatt a női szervezet hormonális egyensúlyában változások állnak be, innen származtathatjuk a magyar elnevezését is. Egy nő sem tudja átugrani ezt az időszakot, és a megélése is változó. Vannak, akik könnyen túlteszik magukat rajta, kevesebb kellemetlen tünettel szembesülnek, míg mások kifejezetten rosszul élik meg. Mind fizikailag, mind lelkileg, ami nem meglepő, ha azt vesszük, hogy a nők fele a tünetek megjelenését már-már a mindennapi tevékenységeket zavaró velejárójának tekinti.
Amíg a petefészek elegendő ösztrogént termel, addig a tünetek nem jelentkeznek, ám eljön az a pont - az utolsó menstruáció elmaradása előtt néhány hónappal -, amikor a petefészek működése leáll, ezért az ösztrogén szint óriásit csökken, ez pedig maga után vonja az összes klimaxos tünet megjelenését.
Többek között a migrén kezelése is ekkor válik aktuálissá a nők számára, ugyanis a legtöbb nőnél megjelenő tünetek egyike.
Migrén kezelése a menopauza idején
Manapság teljesen más kort élünk, mint néhány tíz évvel ezelőtt. A változókor megjelenése idején a nők még aktív részesei a társadalomnak. Szerencsére korunk számtalan természetes lehetőséget is kínál a tünetek enyhítésére, kezelésére.
A teljesen természetes megoldás döntően két részből állhat. Egyrészt a hormonegyensúly megteremtése, másrészt a stressz kezelése.
- Növényi kivonatokkal lehet pótolni az ösztrogént, aminek a mennyisége a petefészek működésének leállása miatt lecsökkent, illetve egy krém segítségével növényi progeszteront (mexikói vad yam gyökérből) juttathatunk a szervezetbe. Ezzel a két dologgal testünk egyensúlyba tudja magát állítani.
- A mindennapi stressz kezelése is segíthet megelőzni vagy enyhíteni a migrén kialakulását. Ebben a magnézium és a B-vitaminok lehetnek partnerek.
Ezek együttesen abban segítenek, hogy a változókor ideje alatt ne kelljen lemondanod az élet egyetlen élvezhető percéről sem!
Figyelmedbe ajánljuk a következő megoldási javaslatainkat: