A bór olyan elem, amely természetesen előfordul a zöld leveles zöldségfélékben (kelkáposzta, spenót), de a gabonafélékben, aszalt szilvában, mazsolában, a nem citrusfélékhez tartozó gyümölcsökben, és a diófélékben szintén megtalálható.
A napi étrendünk átlagosan 1,5-3 mg bórt tartalmaz. Ennek öt leggyakoribb forrása:
- alma
- kávé
- szárazbab
- tej
- burgonya
A bór segít a szervezetnek hasznosítani a fontos vitaminokat és ásványi anyagokat, szerepe van a csontok egészségének megőrzésében, hatással van az ösztrogén-, és tesztoszteronszintre.
Jelenleg nincs ajánlott napi adagja, és hiánya nem okoz betegségeket, rendellenességeket.
A bór és az agyműködés
Egyes kutatások szerint a bór szerepet játszhat az agyműködésben: a 90-es években néhány kísérletben igazolódni látszott a bór fontossága ezen a területen.
Egy 1994-es, az Environmental Health Perspectives nevű folyóiratban megjelent tanulmány például azt találta, hogy azoknál, akik 3,25 mg bórt adtak az étrendjükhöz, javult a memória és a szem-kéz koordináció, ellentétben azokkal, akiknél a bór szintje alacsony volt.
A biztató eredmények után viszont sajnos nem nőtt ugrásszerűen a kutatások száma.
Jelenleg a bórhoz kapcsolódó kísérleteket nagyrészt patkányokon végzik. A kutatók tisztában vannak azzal, hogy a bór fontos szerepet tölt be a szervezet működésében, de mivel mikroelem, kevés az emberek bevonásával végzett kutatás.
A bór és az ízületek
A bór segít a csontok egészségét megőrizni és javíthatja az agyműködést is.
A bórnak szerepe van a D-vitamin és az ösztrogén felezési idejének meghosszabbításában.
A felezési idő az az idő, ami egy adott anyag lebomlásához szükséges a kezdő tömege felére. Az nem bizonyított, hogy a bór hogyan játszik ebben szerepet, de fontos lehet a csontok egészségének szempontjából.
A D-vitamin kiemelkedően fontos a csontok egészségéhez, segítségével hasznosítja a szervezetünk a kalciumot. A kalcium erősíti a csontokat, a bór pedig segíti ezt azzal, hogy meghosszabbítja a D-vitamin szervezetben töltött idejét.
Egy, a The Open Orthopaedics Journal nevű lapban megjelent cikk szerint azoknak, akiknek alacsony a D- vitaminszintje, nagy eséllyel alacsony lesz a bórszintje is, ez bizonyítja, hogy a két tápanyag működése összefügg.
Az ösztrogén olyan hormon, amely szerepet játszik a csontok egészségében. Segít megőrizni a csonttömeget, amelynek elvesztése csontritkuláshoz vezethet - ilyenkor a csontok gyengülnek és törékennyé válnak, nőknél és férfiaknál egyaránt. Azzal, hogy az ösztrogén szervezetben töltött idejét meghosszabbítja, a bór hozzájárulhat a csontok egészségének megőrzéséhez.
A bórtartalmú étrend-kiegészítők szedése egy lehetséges alternatíva lehet az arthritis kezelésére, ám egyelőre nem áll rendelkezésre elegendő tudományos adat ennek alátámasztására.
Biztonságosak az étrend-kiegészítők?
Az étrend-kiegészítők szedését nem ajánlott túlzásba vinni, mert a szervezet nehezen szűri ki a felesleges mennyiséget. A bórnak jelenleg nincs ajánlott napi adagja.
A bór maximális napi adagja a Food and Nutrition Board of the Institute of Medicine szerint:
A bór a legtöbb ember számára biztonságos, de nagy mennyiségben nem ajánlott a szedése. Nincs továbbá adat arra vonatkozóan, hogy egy éven aluli gyermekek számára mekkora a biztonsággal bevihető bórmennyiség. Nem tanulmányozták még azt sem, hogy biztonságos-e a szedése várandós nőknek.
Fontos, hogy konzultáljon orvosával, mielőtt étrend-kiegészítőt kezdene szedni. A legtöbb embernek nagy valószínűséggel nincs szüksége a bór pótlására; a szakemberek azt ajánlják, hogy étrend-kiegészítők helyett próbáljunk meg jobban figyelni a táplálkozásra, együnk több gyümölcsöt, zöldséget.
Ha nem szívesen szed étrend-kiegészítőket, fogyasszon több bórtartalmú ételt, pl. aszalt szilvát, mazsolát, aszalt sárgabarackot, avokádót, ezek mind növelik a bór szintjét a szervezetben.
Forrás: https://www.healthline.com/
Figyelmedbe ajánljuk a következő megoldási javaslatainkat: