A legtöbb ember sosem hallott még a K2-vitaminról.
Ez a vitamin ritkán fordul elő a nyugati típusú étrendben és nem is kap sok figyelmet, pedig jelentős hatással rendelkezik és esszenciális szerepet játszik az egészség fenntartásában több szempontból is. Sőt, a K2-vitamin lehet a hiányzó kapocs számos krónikus betegség és a táplálkozás között.
Mi is pontosan a K-vitamin?
A K-vitamint 1929-ben azonosították, mint a véralvadásban esszenciális szerepet játszó tápanyagot.
Először egy német tudományos folyóiratban publikáltak róla tanulmányt melyben „Koagulációs vitamin”-ként utaltak rá (a „k” a koaguláció, azaz véralvadás szóból származik). Weston Prince is felfedezte a K-vitamin, amikor a XX. század elején járta a világot, hogy tanulmányozza különböző populációkban a táplálkozás és a betegségek közötti összefüggéseket. Arra jutott, hogy a nem élelmiszeripar által előállított termékből álló étrend gazdag egy azonosítatlan tápanyagban, ami véd a fogszuvasodás és krónikus betegségekkel szemben. „Aktivátor X” néven utalt erre a tápanyagra, amiről ma azt gondolják, hogy a K2-vitamin volt.
A K-vitaminnak 2 fő formája van:
- K1-vitamin (fillokinon): Növényi eredetű élelmiszerekben - mint a leveles zöldségek - fordul elő.
- K2-vitamin (menakinon): Állati eredetű és fermentált élelmiszerekben fordul elő.
A K2-vitamin is még több további formára osztható, amelyek közül a legfontosabbak az MK-4 (menakinon-4) és MK-7 (menakinon-7).
ÖSSZEGZÉS:
A K-vitamint eredetileg egy véralvadásban résztvevő tápanyagként azonosították. Két formája van: A K1 növényi eredetű forrásokban, a K2 pedig az állati eredetű és fermentált élelmiszerekben található.
Hogyan hat a K1- és K2-vitamin?
A K-vitamin olyan fehérjéket aktivál, amelyek szerepet játszanak a véralvadásban, kalcium-anyagcserében és a szív egészséges működésében. Ezek közül az egyik legfontosabb a kalcium-lerakódás szabályzásának feladata. Ez úgy működik, hogy a K-vitamin elősegít a kalcium beépülését a csontokba ezáltal megelőzi az érrendszer és a vesék meszesedését.
Egyes kutatók szerint a K1- és K2- vitamin hatása eltérő, olyannyira, hogy néhányan azt gondolják, hogy külön tápanyagként kellene őket számon tartani.
Ezt alátámasztja egy állatkísérlet, amelyben azt találták, hogy a K2-vitamin (MK-4) csökkenti az erek meszesedésének mértékét, amíg a K1-vitamin nem mutatott ilyen hatást.
Embereken végzett, kontrolcsoportos kutatások is azt mutatták, hogy a K2-vitamin-kiegészítés általánosan javítja a csont és szív egészségét, amíg a K1-vitaminnak nincsen szignifikáns jótékony hatása. Azonban több embereken végzett kutatás szükséges még a K1- és K2-vitamin működésbeli különbségégnek tisztázására.
ÖSSZEGZÉS:
A K-vitamin esszenciális szerepet játszik a véralvadásban és a szív és csontrendszeri egészségben.
Segíthet megelőzni a szívbetegségeket
A szív körül futó artériák (koszorúerek) elmeszesedése jelentős kockázat a szívbetegségek kialakulására. Így tehát bármi, ami csökkenti a meszesedés (kalcium-lerakódás) mértékét, az egyben segíthet megelőzni a szívbetegségek kialakulását is. A K-vitamin megelőzheti a kalcium-lerakódást az érfalakon.
Egy 7-10 évig tartó, utánkövetéses tanulmányban azt találták, hogy azoknál az emberek, akiknek a legmagasabb volt a K2-vitaminbevitele, azoknál 52%-kal kisebb eséllyel alakult ki meszesedés az artériákon és 57%-kal volt alacsonyabb a szívbetegség által bekövetkező halál esélye.
Egy 16 057 nő bevonásával végzett vizsgálat azt mutatta, hogy a legmagasabb K2-vitaminbevitellel rendelkező egyéneknél jelentősen csökken a szívbetegségek kialakulásának esélye. Minden naponta bevitt 10mg K2-vitamin 9%-kal csökkentette a szívbetegségek kockázatát (12).
A K1-vitaminnak azonban nem volt semmilyen kimutatott hatása az említett vizsgálatokban. További néhány tanulmányban szintén hatástalannak tűnt a K1-vitamin, ahol kontrolcsoport bevonásával történt a vizsgálat.
Fontos figyelembe venni, hogy ezek a tanulmányok megfigyelésen alapultak, tehát nem tudnak ok-okozati összefüggést bizonyítani. Hossztávú, kontrolcsoport bevonásával történő vizsgálatokra lenne szükség K2-vitamin szívbetegségekre gyakorolt hatásának tisztázására.
Azonban a megfigyeléseken alapuló tanulmányok szerint a vitamin valószínűsíthető biológiai hatásmechanizmusa és a szív egészséges működése között szoros összefüggést van.
ÖSSZEGZÉS:
A K2-vitamin magas bevitele szoros összefüggésben van a szívbetegségek csökkent kockázatával. Úgy tűnik, hogy a K1-vitaminnak kevésbé vagy egyáltalán nincs ilyen hatása.
Jó hatással lehet a csontok egészségére és csökkentheti a csontritkulás kockázatát
A csontritkulás vagy oszteoporózis - ami porózus csontokat jelent - egy gyakori probléma a nyugati országokban. Különösen nők körében gyakori az előfordulása és nagymértékben növeli a csonttörések kockázatát.
Ahogy már volt róla szó, a K2-vitamin kulcsszerepet játszik a kalcium-anyagcserében, ami a csontokat és fogakat alkotó legfontosabb ásványi anyag. A K2-vitamin aktiválja a kalciumot megkötő kétféle fehérjét, a GLA-t és oszteokalcint, amelyek segítik felépíteni és fenntartani a csontok szerkezetét.
Érdemes megjegyezni, hogy kontrolcsoportos vizsgálatok jelentős bizonyítékokkal szolgálnak arra vonatkozóan, hogy a K2-vitaminnak jelentős pozitív hatása van a csontok egészségére.
Egy 3 évig tartó, 244 posztmenopauza állapotában lévő nő bevonásával történt követéses vizsgálatban azt találták, hogy a K2-vitamin-kiegszítést fogyasztóknál jóval lassabb az életkorhoz köthető csontsűrűség-veszteség. A Japánban folytatott, magasabb dózisokkal végzett vizsgálatokban a K2-vitamin hasonló jótékony hatását figyelték meg. Ebből a 13 vizsgálatból csak egynél nem tudtak szignifikáns javulást kimutatni 7-nél a csonttörések előfordulását is vizsgálták:
- a K2-vitamin-kiegészítés a gerinctöréseket 60%-kal,
- a csípőcsonttöréseket 77%-kal,
- a gerincen kívül előforduló töréseket pedig 81%-kal csökkentette.
Ezeknek a kutatási eredményeknek megfelelően, a K2-vitamin-kiegészítés hivatalosan is ajánlott a csontritkulás megelőzésére és kezelésére Japánban.
Vannak azonban kutatók, akik szkeptikusak ezzel kapcsolatban, mert 2 nagyobb áttekintő tanulmánynak is az a következtetése, hogy a K-vitamin-kiegészítés ilyen célú alkalmazása nem hatékony.
ÖSSZEGZÉS:
A K2-vitamin kulcsszerepet játszik a csontanyagcserében és tanulmányok szerint segítheti a csontritkulás és törés megelőzését.
Javíthatja a fogak egészségét
Kutatók szerint a K2-vitamin a fogak egészségére is hatással lehet, azonban egy embereken végzet vizsgálat sem vizsgálta még ezt a hatást közvetlenül.
Állatkísérleteket és a K2-vitamin csontanyagcserében betöltött szerepét alapul véve logikus a feltételezés, hogy ez a tápanyag a fogak egészségére is hatással van. A fogak egészségében az egyik legfontosabb szabályozó szerepet betöltő fehérje az oszteokalcin, ugyanaz, amelyik esszenciális a csontanyagcserében és a K2-vitamin aktiválja. Az oszteokalcin stimulálja az új dentin réteg (meszes szövet a fogzománc alatt) növekedésének folyamatát. Feltételezések szerint, ebben a folyamatban - szinergiában a K2-vitaminnal - az A- és D-vitamin is fontos szerepet játszik.
ÖSSZEGZÉS:
A K2-vitaminról azt tartják, hogy esszenciális szerepet játszik a fogak egészségében, de hiányoznak azok a tanulmányok, amelyek a K2-kiegészítés jótékony szerepét bizonyítják ezen a téren.
Segíthet a daganatos betegségek leküzdésében
A daganatos betegségek gyakori haláloknak számítanak a nyugati országokban.
Annak ellenére, hogy az orvostudomány számos kezelési módszert fedezett már fel, az új daganatos esetek száma még mindig nő, ezért a hatékony prevenciós módszerek megtalálása kiemelkedő fontosságú.
Érdekes, hogy született néhány tanulmány a K2-vitamin és egyes daganatos betegségek összefüggéseiről. 2 tanulmány eredménye is arra utal, hogy a K2-vitamin csökkenti a kiújuló májdaganat gyakoriságát és növeli a túlélési esélyt. Emellett, egy megfigyeléses, 11 000 férfi bevonásával történt vizsgálatban azt találták, hogy a magas K2-vitaminbevitel 63%-kal csökkentett az előrehaladott prosztatarák kialakulásának kockázatát, amíg a K1-vitaminnak nem volt semmilyen hatása.
Ebben az esetben is több magas színvonalú tanulmányra van szükség egyértelmű állítások megtétele előtt.
ÖSSZEGZÉS:
A K2-vitamin növeli a túlélés esélyét májdaganat esetében, illetve a legtöbb K2-vitamin fogyasztó férfiaknál a legalacsonyabb az előrehaladott prosztatarák kialakulásának kockázata.
Hogy lehet bevinni a szükséges K2-vitamin-mennyiséget?
Számos széleskörben is elérhető élelmiszer gazdag K1-vitaminban, azonban kevesebb az, ami K2-vitamint is tartalmaz.
A szervezet a K1-vitamin részben át tudja alakítani K2-vitaminná. Ez amiatt fontos, mert a K1-vitamin mennyisége általában 10-szer magasabb az étrendben, mint a K2-vitaminé. Friss tudományos bizonyítékok azt mutatják, hogy ez az átalakítási folyamat nem hatékony. Ez azt jelenti, hogy a K2-vitamin közvetlen fogyasztása jóval kedvezőbb hatású.
A K2-vitamint a vastagbélben élő baktériumok is előállítják. Néhány tanulmány eredményei arra utalnak, hogy a széles spektrumú antibiotikumok fogyasztása hozzájárulhat K2-vitaminhiány kialakulásához. Ennek ellenére is hihetetlenül alacsony ennek a fontos tápanyagnak a bevitele a modern étrendből.
A K2-vitamin elsősorban bizonyos állati eredetű és fermentált élelmiszerekben található, amelyekből az emberek nem fogyasztanak sokat. Az állati eredetű források közé tartozik a szabadtartású marhától származó, magas zsírtartalmú tejtermékek, máj és más belsőségek. A K-vitamin zsírban oldódó vitamin, így alacsony zsírtartalmú, sovány állati eredetű termékek nem tartalmaznak sokat belőle.
Az állati eredetű termékek az MK-4 formát tartalmazzák, amíg a fermentált élelmiszerek, mint a savanyú káposzta, natto (fermentált szója) miso (fermentált szója alapú tészta) az MK-5 és MK-14 formát.
Ha ezek az élelmiszerek nem elérhetőek, akkor az étrend-kiegészítők fogyasztása is elfogadott alternatíva. A K2-vitamin-kiegészítés kedvező hatása D-vitamin-kiegészítéssel tovább növelhető, mert ennek a két vitaminnak szinergikus hatása van egymásra.
A K2-vitamin hatásáról még további vizsgálatok szükségesek, de friss tanulmányokban ígéretes eredményeket publikáltak, amelyek akár életmentő jelentőségűek lehetnek sok ember számára.
ÖSSZEGZÉS:
K2-vitaminforrásnak számítanak a magas zsírtartalmú tejtermékek, tojássárgája, máj és az olyan fermenetált élelmiszerek, mint a savanyú káposzta.
Legfontosabb tudnivalók
A K-vitaminnak két formája van a K1- és K2-vitamin.
A K1-vitamin a véralvadási folyamatokban vesz részt, amíg a K2-vitamin a csont és szív egészségre van kedvező hatással. Még további tanulmányokra lenne szükség, hogy tisztázni lehessen a K-vitamin különböző formáinak hatását.
Egyes kutatóknak meggyőződése, hogy K2-vitamin-kiegészítést kellene fogyasztania a szívbetegségekre hajlamos embereknek. Mások szerint pedig több magas színvonalú tanulmányra van szükség egyértelmű javaslatok megtétele előtt.
Az biztos, hogy a K-vitamin kulcsszerepet játszik a szervezet élettani működéseiben.
A megfelelő egészségi állapot fenntartásának érdekében fontos a megfelelő mennyiségű K1- és K2-vitamin bevitele étrendből.
Forrás: https://www.healthline.com/
Figyelmedbe ajánljuk a következő megoldási javaslatainkat: