A progeszteron hiány tünetei és a gyermekáldás összefüggései
Előfordult már veled is, hogy
- hányingered volt (és nem a terhesség miatt)?
- esetleg menstruációs fájdalmaid is?
- nem volt kedved semmihez?
- időnként félelemérzések törtek rád, szorongtál?
- depresszióba estél és nehezen tudtál kimászni a gödörből?
- gyarapodott a súlyod, és főleg a fenekedre és a csípődre szedtél fel, holott ugyanúgy csináltál mindent, mint eddig?
Ha ezeket tapasztaltad már magadon, akkor valószínűleg progeszteron hiány tüneteit tapasztaltad.
Mi is az a progeszteron és hogyan alakulhatnak ki a progeszteron hiány tünetei?
A progeszteron egy női nemi hormon, melyet másképpen sárgatest hormonnak is neveznek. De nemcsak nők termelik, hanem a férfiaknál is termelődik a herékben, ott viszont csak jóval kevesebb mennyiségben.
A progeszteron egy szteroidhormon, amelyet a petefészek megrepedt tüszőjéből kialakult sárgatest (corpus luteum) termel a női ciklus második felében. Ez az egyik fő terhességi hormon. Arra serkenti a méhnyálkahártyát, hogy a megtermékenyült petesejtet védő és tápláló folyadékot válasszon ki a beágyazódás előtt. Ezenkívül elősegíti a méhlepény kialakulását.
Ha nem következik be terhesség, a sárgatest csak a ciklus kb. 26.-ik napjáig működik. Ekkor a vér progeszterinszintje gyorsan csökken. Emiatt a méhnyálkahátya, ami a ciklus során megvastagodott leválik és megindul a havivérzés.
Amikor a nő másállapotba kerül, a magzat emberi hcg (humán koriongonadotróp) hormont termel, amely a terhesség első harmadának a végéig megnyújtja a petefészek progeszterontermelését. Ezután teljes egészében átveszi méhlepény a progeszteron termelődését. A vér progeszteronszintje le fog esni a szülést követően.
A gyermekáldás elmaradásának egyik legfőbb okaként a progeszteron hiányt szokták megemlíteni.
A progeszteron hiányát és az ösztrogén magas szintjét ösztrogén dominanciának is nevezik, amely a fogantatás elmaradásán kívül számos más tünet formájában is jelentkezhet.
Mit okozhat a progeszteron hiánya, azaz az alacsony progeszteron szint?
- Gyermekáldás, azaz a terhesség elmaradását
- Vetélést
- Ingerlékenységet
- Türelmetlenséget
- Hangulati ingadozásokat
- Fejfájást
- Enyhe hőhullámokat
- Fáradtság érzését
- Izzadást
- Duzzadt mellet
- Fájdalmas menstruációt
- Rövidebb menstruációs ciklust
- Erősebb vagy gyengébb menstruációt
- Részben hosszabb vérzést
- Köztes vérzést
- Pecsételő vérzést
Hogyan orvosolható a progeszteron hiány?
Az ösztrogéndominancia különböző módon kezelhető, és hogy melyik kezelést részesítjük előnybe, függ a progeszteron hiány mértékétől, illetve, hogy a tüsző egyáltalán megreped-e, történik-e ovuláció.
Amit mindenki saját magától meg tud tenni az egészsége érdekében az a sport, egészséges és változatos étkezés, elegendő mennyiségű folyadék, lehetőleg tiszta víz, fényterápia, stb.
Mindezek mellett létezik egy teljesen természetes növényi hatóanyagokkal rendelkező fitohormon tartalmú progeszteron krém, mely Magyarországon a legjobb ár / érték aránnyal bír, illetve az ovuláció kialakítását segíthető barátcserje. (Barátcserje krém formában). A krémek teljesen bőrbarát növényi olajokkal készülnek, remekül hidratálnak és nem kell külön testápolót sem használnod, mert ápolja és védi a bőrt.
Figyelmedbe ajánljuk a következő megoldási javaslatainkat:
Progeszteron pótlás természetesen
Menstruációs zavarok, depresszió, ingerlékenység, hőhullámok, alacsony energiaszint, alacsony libidó, endometriózis, édesség kívánósság, stb.
Látszólag egymástól független tünetek, de a valóság az, hogy probléma gyökere nagyon is közös:
Az ösztrogén – progeszteron egyensúlytalanság, jellemzően az ösztrogéndominancia!
Progeszteron pótlás – a belső fiatalság titka
A nő örök. Ám a fiatalság, a szépség, a feszes bőr tudatos odafigyelés nélkül könnyen múlandóvá válik. A legtöbb nő egy bizonyos kor felett szembe kell nézzen ezzel a problémával, és a különféle kozmetikai készítmények túlkínálata miatt igencsak nehéz helyzetben van, ha alapjaiban szeretné bőre feszességét megőrizni, a korral járó öregedést késleltetni, a végletekig élvezni a nőiesség éltető erejét.
Emellett a 21. századi nő életritmusa sok esetben eltér a megszokottól, a gyerekvállalás gyakran harminc év környékére, vagy azon túlra tolódik, ebben a korban pedig testünk természetes velejárójaként megkezdődik az öregedés.