Tippek a ciklus egészségéért!
Egyre több szakember ajánl segítséget a menstruációs problémákra, pl. fájdalmas, rendszertelen vagy erős menstruáció, meddőség. Íme egy életmódtanácsadó tippjei a könnyebb, gondtalanabb menstruációhoz.
Az 1920-as években a menstruációjuk alatt eltiltották a nőket az énekléstől, a 18. században pedig táncolniuk nem volt ajánlott. A középkorban azt javasolták a nőknek, hogy a „tisztátalan folyadék” távozásakor üljenek vászonnal beborított vadrukkola-kötegre. A menstruáló nőket a történelem során mindig elhalmozták jótanácsokkal – főleg persze a férfiak.
De manapság már létezik hatékonyabb segítség is: az életmódtanácsadó. Nicole Jardim épp ilyen – főleg a menstruációs problémákkal foglalkozik, mely egyre népszerűbb szegmense az életmódtanácsadásnak. Nicole célja, hogy: „olyan információt adjak át a nőknek, amit sokan talán sosem kaptak meg” és „kezükbe adjam azokat az eszközöket, melyekkel radikális és hosszútávú változást tudnak elérni ezen a téren.” A „The Period Girl” nevű Facebook oldalán, blogján és a kliensei becsült száma alapján több, mint 100.000 embernek segített már világszerte. A legtöbbjük 20 és 35 év közötti nő, ez az az időszak, amikor a „tünetek akuttá válnak, és mikor a nőket a teherbe esés a leginkább foglalkoztatja.” Nicole szerint a legtöbben éjszakai netezés közben találnak rá.
Ismerd meg a menstruációd
„Válj szakértővé. Kövesd nyomon a menstruációs ciklusod, amit ma már megtehetsz olyan applikációk segítségével, mint a Kindara, a Glow, vagy a Clue, így megtudhatod, mi a testednek a természetes. Légy tisztában a menstruációd kezdetével, hosszával és a vérzés mennyiségével. A ciklus során változik az energiaszint, a bélmozgások, a libidó, változnak a hangulataid, az alvásod, és az is, milyen ételeket kívánsz. Ezért fontos, hogy tisztában légy a ciklusoddal.”
Vigyél be elegendő D-vitamint
„Én csak menstruációs vitaminnak hívom. A D-vitaminhiány okozhat rendszertelen ciklust, szerepe lehet a meddőség és a policisztás ovárium szindróma kialakulásában. Kérj egy labort, és ha alacsony a D-vitaminszinted, minden nap tartózkodj kicsit a napon, vagy szedj étrend-kiegészítőket. Élelmiszerekből nehezebb hozzájutni a megfelelő mennyiséghez, de a zsírsavakban gazdag halak segítségedre lehetnek: makréla, lazac, tonhal. Én még a maitake és portobello gombafajtákat is ajánlom, melyeket előtte „napoztatni” kell kb. fél órán át, mert nagyon gyorsan magukba szívják a napsugarakat.”
Kombinált megoldás a szülés utáni időszakra
„Szülés után általában 6 vagy 18 hónapra jön meg a menstruáció. Sokszor nem vehető észre különbség a terhesség előtti vérzéshez képest, de az is lehet, hogy nagyobb lesz a mennyisége, fájdalmassá válik, és sok alvadt vérdarabka található benne. Ha ezek a tünetek 3 vagy 6 hónapon át tartanak, az a hormonális egyensúly felborulására utalhat, és ajánlott megnézetned a pajzsmirigyed – mivel fennáll a szülés után jellemző pajzsmirigybetegség gyanúja. Fogyassz sötétzöld színű leveles zöldségeket és egészséges zsírokban gazdag avokádót. Próbálj minél többet aludni.”
Csökkentsd minimálisra a műanyagok használatát
„Egyre több a bizonyíték arra, hogy a környezetünkben található szintetikus vegyszerek megzavarják a szervezet jól szabályozott hormonális hírvivő rendszerét. Az egyik ilyen vegyszer a BPA; kutatások szerint többféle módon is hat a hormonjainkra. Kerüld a palackozott vizeket, a konzerv élelmiszereket, a műanyag flip-flop papucsokat, és még a szexuális segédeszközök terén is érdemes körültekintően választanod!”
Állj pozitívabban a stresszhez
„Szervezetünk kortizol és egyéb stresszhormonok termelésével válaszol a stresszre. Megkondul a vészharang, és a szervezet azt hiszi, hogy nem megfelelő az alkalom az ovulációra és a gyermekvállalásra. Így azok a nők, akik tartós stressznek vannak kitéve, szabálytalan ciklust, erősebb vérzést élnek meg, vagy nehezebben esnek teherbe. A stresszt nem tudjuk elkerülni, de az arra adott reakcióinkat megválaszthatjuk, ezáltal a szervezetünk válaszait is befolyásolhatjuk. Ahelyett, hogy azt mondogatnád magadnak, hogy: Nagyon ideges vagyok’, fogalmazz úgy, hogy: ,Csak olyan helyzetekkel találkozom, melyeket még meg tudok oldani’ vagy ,A környezetem támogatásával ezen is túljutok’.”
Ismerd meg a ciklusod négy fázisát
„A négy fázis a menstruáció, a follikuláris, az ovulációs, és a luteális fázis. Ha jobban megismerjük ezeket, jobban tudunk alkalmazkodni is hozzájuk – a hormonális működésünk megértése nagyon fontos ahhoz, hogy egészségesebb életet élhessünk. A menstruáció alatt a legalacsonyabb az energiaszintünk; ilyenkor ajánlott a jóga, a séta, és a megterhelő edzések kerülése. Az ovulációs fázishoz közeledve az energiaszintünk, a libidónk nő, és bátrabbak, tettrekészebbek vagyunk. Ilyenkor többet bírunk edzeni is, és mivel ilyenkor az agyunk is jobban vág, egy komolyabb beszélgetést is bevállalhatunk - akár a fizetésemelésről is a munkahelyünkön. A luteális fázisban az elemzőkészségünk nő – figyeljünk oda a gondolatainkra, érzéseinkre ilyenkor, mert az intuíciónk jobban működik.”
Gondolkodj „zölden” – a hagyományos tampon káros lehet
„A tamponokat és a betéteket vegyi úton fehérítik, és dioxint tartalmaznak, amely egy káros vegyület. Mivel a hüvely nyálkahártyája rendkívül érzékeny, a vegyszerek felszívódnak rajta keresztül. Többször is találkoztam azzal, hogy az erős vagy fájdalmas menstruációt megélő nők tüneteik enyhülését vagy teljes megszűnését tapasztalják, ha áttérnek a 100%-ban bio termékek használatára, illetve menstruációs kelyhet vagy speciális fehérneműt alkalmaznak.”
Aludj eleget
„Ha a melatonin szintje – mely egy éjszaka termelődő, napi bioritmust szabályozó hormon – túl magas vagy túl alacsony, az kihathat az ovulációra, a termékenységre és a menstruációs ciklus egészére. Alváshoz sötétíts be teljesen, és estefelé már csökkentsd a képernyők/kijelzők nézegetését – segítséget nyújthatnak egyes applikációk is, pl. az f.lux.”
A csodatévő magnézium
„Ha csak egyetlen ásványi anyag fogyasztását ajánlhatnám a menstruáló nőknek, az a magnézium lenne. Én csak természetes nyugtatónak hívom, és a görcsöket is enyhíti. Válassz étrend-kiegészítőt, vagy fogyassz sok magnéziumban gazdag zöld leveles zöldséget, pl. spenótot, kelkáposztát, mángoldot, vagy brokkolit.”
Táplálkozz a ciklusod szerint
A menstruáció alatt a szervezet esszenciális tápanyagokat veszít. Ajánlom ilyenkor a turmixokat, leveseket, ragukat, és a vasban gazdag élelmiszereket, mint a máj vagy a bab.
Mi is rendkívül fontosnak tartjuk a ciklus egészsége szempontjából a D-vitamin pótlását és a magnéziumot. Ütős kis kombó lehet a hormonok megregulázásában.
Forrás: https://www.theguardian.com/
Figyelmedbe ajánljuk a következő megoldási javaslatainkat: