Növeli-e a hormonális egyensúly felborulása a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának az esélyét?
A cukorbetegség és inzulinrezisztencia több, mint 30 millió amerikait érint*1. A cukorbetegek 90-95%-a 2-es típusú cukorbetegségben szenved, ami általában megelőzhető és kezelhető megfelelő étrenddel, rendszeres testmozgással és az egészséges testtömeg fenntartásával. A 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának nincsen egy közvetlen meghatározható oka, de a hormonháztartás és az inzulinrezisztencia összefüggésbe hozhatók a betegség kialakulásával.
Az inzulin funkciója a szervezetben
Az inzulin egy olyan hormon, amely a hasnyálmirigyben termelődik és szabályozza a vércukorszintet. A szervezetbe bevitt cukormolekulákat irányítja a máj felé, ahol az energiaraktárba épülnek be.
Az 1-es típusú cukorbetegség esetében a hasnyálmirigy egyáltalán nem termel inzulint. Egy 1-es típusú cukorbetegségben szenvedő embernek naponta többször van szüksége inzulinra étkezés előtt a vércukorszint szabályozásához, különben bele is halhat a betegségbe. Az 1-es típusú vagy inzulin-dependens cukorbetegség - amit fiatalkori cukorbetegségnek is hívtak -, általában gyermekkorban alakul ki, de bármely életkorban megjelenhet. A cukorbetegek 5-10%-a szenved ebben a típusban.
A 2-es típusú vagy nem-inzulin-dependens cukorbetegség gyakrabban fordul elő. Kialakulásának oka, hogy vagy a hasnyálmirigyben lévő sejtek nem tudnak elegendő inzulint termeli a vércukorszint szabályozásához vagy a cukrot a véráramból felvevő sejtek nem reagálnak az inzulinra, tehát inzulinrezisztensek.
Ebben az esetben a hasnyálmirigy ugyan lehet, hogy elég inzulint termel, de a szervezet erre nem reagál, így az még több inzulint termel, amíg végül kimerül. A szervezetben inzulinrezisztencia alakul ki, aminek magas vércukorszint a következménye. Kezeletlenül ez az állapot 2-es típusú cukorbetegséghez vezet, végül pedig akár szívbetegség sőt, agyvérzés is előfordulhat. Régebben felnőttkori cukorbetegségnek nevezték, de manapság egyre gyakrabban alakul ki fiataloknál is, a gyermekek körében terjedő „elhízás-járvány” miatt.
Mi okozza az inzulinrezisztencia kialakulását?
Ha a hasnyálmirigy normálisan működik, akkor étkezés után az ételből a véráramba kerülő cukor hatására inzulint választ ki. Ezt a hatást váltják ki a feldolgozott gabonafélékből származó szénhidrátok is, mint például a kenyér, sütemény vagy a fehér rizs. Ha valaki túl sok cukrot fogyaszt, akkor a hasnyálmirigynek több inzulint kell termelnie és egy idő után kimerül.
Arra nincs pontos szabály, hogy mennyi a túl sok, de azt biztos, hogy az emberi szervezet nem ahhoz a cukormennyiséghez alkalmazkodott, amit egy átlagos (modern) étrend tartalmaz. A cukrozott gabonapelyhek és szénsavas üdítőitalok hozzájárultak a gyermek és felnőtt korban kialakuló elhízáshoz, így a 2-es típusú cukorbetegség megnövekedett előfordulásához is.
Forrás: https://us.viveve.com/
A cikk folytatását ITT tudod elolvasni!
Figyelmedbe ajánljuk a következő megoldási javaslatainkat: