Biztosan elgondolkodtál már azon, hogy hol érdemes megvenned a szükséges vitamin és ásványi anyag étrend-kiegészítőket. Ellátogattál gyógyszertárba, voltál bioboltokban, keresgéltél az interneten és benned is felötlött a kérdés, hogy vajon miben különbözhetnek az egyes helyeken megvásárolható étrend-kiegészítők? Következő videónkból megtudhatod a kérdésre a választ! Kattints a videóra és megmutatjuk mire figyelj!
Néhány gondolat azokról a termékekről, amelyek vitaminokat, ásványi anyagokat, nyomelemeket, illetve gyógynövényeket tartalmaznak és egyaránt lehetnek gyógyszerek és étrend-kiegészítők is.
A piac meglehetősen nagy és nem véletlen, hogy a gyógyszergyárak is szeretnének jelen lenni rajta. Most azt próbálom néhány gondolatban elmondani, hogy miben más az a két csoport. Az eléggé közismert, hogy a szabályozásban óriási eltérések vannak, ezért most csak magát a terméket nézem. Szerintem ez a lényeg, hogyha én, mint felhasználó bemegyek valahova és megveszek valamit, akkor mit kapok és miben bízhatok.
Jelenleg a mikrotápanyagokat, illetve gyógynövényeket tartalmazó termekről az állapítható meg, hogyha a termék gyógyszer, akkor egyedi állítást lehet megfogalmazni róla. Pl. „Fokozza az antioxidáns védelmet.” - ez egy egyedi állítás.
Ha ugyanaz a termék étrend-kiegészítő, akkor a címkére vagy a dobozra azt lehet felírni, hogy pl. „A C-vitamin hozzájárul a sejtek oxidatív stresszel szembeni védelméhez.” Ebben az esetben szó szerint kell idézni, sablonállítások vannak, nincsen semmi mozgástér.
Nézzünk 3 példát, mert ezek abszolút tetten érhetőek a magyar piacon. Vegyünk:
- egy multivitamint
- egy magnézium + B6 készítményt (ez lehet gyógyszer is meg étrend-kiegészítő is)
- egy D-vitamint (ez is lehet gyógyszer is, meg étrend-kiegészítő is).
A gyógyszergyárnak az az útja, hogy ő előállítja a terméket és jellemzően a gyógyszertárakon keresztül értékesíti.
Az étrend-kiegészítő gyártó más értékesítési csatornán keresztül értékesíti (biobolt, egyéb).
A végeredmény a terméket illetően a végfelhasználó szempontjából tökéletesen ugyanaz. A különbség mégis az, hogy a gyógyszergyári út nagyobb bizalmat ébreszt a vásárlóban.
Ha gyakorlati példákat nézünk (lsd. fenti 3 kategóriából), akkor megállapítható, hogy a gyógyszergyár nem gyárt vitamint, hanem ugyanonnan veszi meg az alapanyagokat, mint mindenki más. A gyógyszergyár ugyanúgy összerakja a terméket, mint az étrend-kiegészítő gyártó. A kettő között semmi, de semmi különbség nincsen.
A sokszor emlegetett szempontok: a molekulaforma, a koncentráció és a biológiai hasznosulás. Most is ezt kell nézni, semmi más nem számít, tök mindegy, hogy ki gyártja, teljesen mindegy, hogy hol vesszük meg, csak az összetétel a lényeg.
Nézzük példákat a fenti 3 kategóriára, hogy mit érdemes nézni és elkerülni:
- A multivitaminnál érdemes megnézni, hogy van-e benne folsav, inaktív B-vitaminok, vannak-e benne karbonátok vagy oxidok, amelyeknek nagyon gyenge a biológiai hasznosulása. Klasszikus példa, amikor a kalciumot és a magnéziumot egybe csomagolják - ennek semmi értelme nincsen. (Ezekről egyébként mind-mind vannak külön videók.)
- A magnézium+B6-nál a gyártók 99%-a magnézium-oxiddal pakolja tele a terméket, kis %-ban van benne magnézium-citrát. Mivel a magnézium-citrát megfelelően nagy dózisban hasmenést okozna, ezért a kettő elegyét használják, de ez abszolút nem jó megoldás. A B6-vitamin 99,9%-ban inaktív formában van ezekben a termékekben.
- A D-vitaminnál, ha van mellette K2- és A-vitamin, amivel együtt hasznosulni tud, valamint van mellette magnézium kiegészítés, akkor rendben van, mert ezek csak így együtt működnek. Ha nincsenek ezek az anyagok mellette, akkor a legolcsóbbat kell megvenni, mert az pont annyit is ér.
Összegezve a vitamin, ásványi anyag, nyomelem és gyógynövény tartalmú termékeknél:
A termékek szempontjából a gyógyszergyár egyenértékű az étrend-kiegészítő gyártóval, ez a kettő teljesen ugyanaz. A szabályozás az eltérő. Abszolút megállapítható és tetten érhető, hogy semmi másról nem szól az egész, mint a fogyasztó bizalmáért folyó harcról.
Továbbra is csak és kizárólag az összetételt kell nézni, a többi az nem számít!
Köszönöm szépen!