Gyermekednek a legjobbat szeretnéd? Jó lenne plusz vitaminokkal ellátni? Nézd meg videónkat, hogy megtudd mire kell figyelni a gyermeknek tervezett multivitamin kiválasztásánál.
Néhány gondolat a gyermekeknek tervezett vitaminokról.
A piacon nagyon-nagyon sok gyerekvitamin található és ezeket kielemezve, a közös jellemzőket csokorba szedve a szakmai véleményem a következő.
Nulladik lépésként kiemelném, hogy az összes ilyen termék telis-tele van cukorral, ami nem annyira jó hír a gyerekeink egészsége szempontjából.
Az is megállapítható, hogy a bennük lévő hasznos rész, tehát a vitaminok és ásványi anyagok, jellemzően nagyon-nagyon kis koncentrációban szerepelnek.
Csak néhány kiragadott példát említek:
- pl. a magnézium 10 mg, holott 1 és 3 év között már olyan 120 -150 mg-ot érdemes lenne naponta adni.
- K-vitaminból is harmad annyit kapnak a gyerekek (5 mcg van a termékben, de ca. 15 mcg-ra lenne szükségük). Mi szülők pedig azt gondoljuk, hogy tök jót teszünk velük és hogy ez így teljesen rendben van. A valóság ettől sajnos elég távoli képet fest.
- D-vitaminból is 100 NE (nemzetközi egységek) - körülbelül ilyen dózisok - vannak a termékekben, holott körülbelül 400-at kellene adni a gyerekeknek.
Ugyancsak közös jellemzője az összes ilyen terméknek, hogy a lehető legrosszabb molekulaformákat választják. Ennek döntően gazdasági okai vannak a háttérben.
- Egy példát kiragadva: a B6-vitaminból például a piridoxin-hidroklorid az amelyik az ilyen jellegű termékekben megtalálható, ahelyett, hogy a piridoxál-5-foszfát szerepelne, mert ez az aktív formája a B6-vitaminnak. A piridoxin-hidroklorid inaktív forma és az vagy átalakul, vagy nem. Jellemzően amúgy nem.
- Mindenféle oxidokat is használnak ezekben a termékekben, amelyeknek nagyon-nagyon kicsi a biológiai hasznosulása és ráadásul még egy csomó kárt is okoznak a szervezetben. Ezek jellemzően vagy magnézium-oxidként, vagy cink-oxidként szoktak feltűnni a termékekben.
- Ide sorolható például a dl-alfa tokoferil acetát is, ami a lehető legrosszabb formája az E-vitaminnak. Ez nem is egy teljes E-vitamin, és ráadásul kőszénkátrány alapon állítják elő. Ez egy nagyon-nagyon rossz választás, cserébe viszont könnyű a technológiával dolgozni és olcsó is.
Mivel víz- és zsíroldékony anyagokkal egyszerre dolgoznak, mert egy termékben kell ezeket a gyermekeknek szánt multivitaminokat előállítani, ezért nagyon-nagyon sok technológiai adalékra van szükség, amelyek biológiai szempontból totál feleslegesek. A szervezetünket terheljük ezekkel, és itt a különböző a nedvesítőszerektől a tömegnövelőkig, a szintetikus színezékeken keresztül gyakorlatilag minden van. Még egyszer hangsúlyozom, hogy ezek biológiailag teljesen feleslegesek.
Elég szomorúan tapasztaltam azt, hogy nagyon-nagyon sokszor eltitkolják a pontos összetevőket. Ilyenkor arra hajaznak, hogy az emberek nem igazán érdeklődnek a részletek iránt. Például csak azt tüntetik fel, hogy B6, vagy B12-vitamin van benne, de a pontos molekulaformát nem. Az egyik kedvenc példám a cianokobalamin, ami egy káros forma. Tehát maga a molekulaforma fogja megmondani azt, hogy biológiai szempontból valami káros vagy sem. Ezt lehetne hidroxikobalaminként, metilkobalaminként vagy adenozilkobalaminként is a termékbe tenni, de nyilván ennek ismételten gazdasági okai vannak, hogy miért nem ezek a formák kerülnek bele a termékbe.
A jó hír a gyermekeknek tervezett multivitaminokkal kapcsolatban az, hogy általában nem kerülnek sokba, tehát ezek az olcsó termékkategóriákban szerepelnek.
A rossz hír viszont a minőség szempontjából, hogy nagyon-nagyon gyenge minőségű az összes, amit én találtam.
Tehát, hogyha összegezni kellene a gondolatmenetet és az összes jellemzőt, akkor az a szakmai véleményem, hogy nincs a piacon megfelelő minőségű gyermekvitamin, ezért felnőtteknek tervezett termékekből érdemes összeállítani a gyermekeknek javasolt dózisok alapján a megfelelő ásványi anyag- és vitaminpótlást.
Köszönöm szépen!
Figyelmedbe ajánljuk a következő megoldási javaslatainkat: