Sokszor szembetalálkozhatsz várandóságra készülve, inzulinrezisztencia esetén, de más esetekben is, azzal a mondattal, hogy "szedj folsavat, mert szükséged van rá"! Mivel lenne másabb, ha a reklámok arról szólnának, hogy "szedj folátot, mert szükséged van rá"? És ha már folát, akkor melyik folátforma a jó? Ezekre most mind választ kaphatsz!
Folsav vagy folát?
Az utóbbi időben különböző termékek különböző összetétellel, különböző folsav, folát formákkal jelennek meg. Érdemes helyre tenni a dolgokat döntően azért, hogy mindenki ki tudja választani magának a megfelelő formát.
Tehát mik is az alapinformációk, amiket érdemes ismerni.
Az európaiaknak, a magyaroknak közel 60%-a rendelkezik egy olyan génmutációval, aminek köszönhetően a folsavat a szervezete nem tudja aktív formává alakítani.
Ez az 5-MTHF (5-metiltetrahidrofolát) az a forma, ami aktív és a szervezetben tud hasznosulni.
Akiknek megvan ez a genetikai mutációja, azoknak a szervezete a folsav kb. 50%-tudja ilyen aktív formává átalakítani, viszont a többi az a vérben kering és kifejezetten káros, amit ki is lehet mutatni.
Közismert, hogy a kismamáknak nagyon fontos a folsav pótlása. Szeretném nagyon röviden az alternatívákat bemutatni:
Van a folsav, amit a lakosságnak körülbelül 60%-a nem tud rendesen hasznosítani.
Következő lehetőség az úgynevezett D-5-MTHF (D-5-metiltetrahidrofolát). Ez biológiailag gyakorlatilag inaktív forma. Ezt azért érdemes megemlíteni, mert különböző gyártók csak annyit szoktak ráírni a címkére, hogy MTHF. Hogyha gyanúsan olcsó a készítmény, akkor vélhetőleg ilyesmi lehet benne. Ez sajnos egy marketing megtévesztés.
Van az L-metilfolátnak a kálcium sója, ez már egy jól hasznosuló forma.
És van az L-5-MTHF (L-5-metiltetrahidrofolát) ez a glükózaminnal képzett só. Biológiailag ennek a legjobb a hasznosulása, gyakorlatilag egyenértékű az 5-MTHF-fel (5-metiltetrahidrofolát). Ezt mindenki tudja hasznosítani, ez kiváló.
Viszont felmerül a kérdés, hogyha ezt tudják a gyártók, akkor miért van az, hogy mégis a termékek 99%-ában folsav van?
Hát erre a szomorú válasz az, hogy amíg 1 kg folsav olyan 11 néhány ezer forintba kerül a világpiacon, addig az L-5-MTHF-nak az ára több, mint 4 millió forint kilónként. Óriási árbeli különbség van a kettő között, és hát itt mindenki gondolkozzon el, hogy miért folsav van a termékekben.
Egy másik nagyon fontos momentum, hogy a folátnak a pótlása képes elnyomni a B12-vitamin hiányt, ami sok esetben adott. Például a vegetáriánusok vagy vegán étrendet folytatóknál jellemzően szokott B12-vitamin hiány lenni.
Tehát, ha valaki folátot pótol, az pótoljon B12-vitamint is és nem mindegy, hogy milyen molekulaformában teszi azt.
Ezt a kérdést egy másik videóban tárgyaljuk. Most csak a megoldást mondanám, hogy ciano-kobalamint semmiképpen se.
Köszönöm szépen!
Figyelmedbe ajánljuk a következő megoldási javaslatainkat: