A C-vitamint tartalmazó gyógynövényteáknál már ismert szlogen a HIDEG VIZES ÁZTATÁS...Tudd meg, hogy miért lehet hatásosabb, ha a hagyományos módtól eltérően a teákat hideg vizes áztatás után fogyasztod! Arról is hallhatsz itt, hogy hatásukat tekintve miért kiemelkedőbbek a jó minőségű étrend-kiegészítők mint a teák!
Néhány gondolat a gyógynövényteákról.
Nagyon fontos az alapanyagok minősége. Hogyha ezt gyorsan szeretnénk rendszerbe tenni, akkor a táblára csökkenő minőségű sorrendben írtam fel őket.
A legmagasabb minőséget az úgynevezett standardizált kivonatok jelentik, ami nagyon röviden annyit jelent, hogy garantált a hatóanyag-tartalom. Ezek spéci technológiával előállított kivonatok.
Sorban utánuk a koncentrált porkivonatok következnek, majd végül pedig az őrletek. Gyakorlatilag az őrletek szolgálnak alapanyagul a többihez.
Amit fontos tudni, hogy a teákhoz mindig őrleteket használunk.
Az őrletekkel döntően az a fő probléma, hogy nagyon változó a minőségük. Azt gondolom, hogy ezt könnyű belátni, hiszen az éghajlat, a talaj minősége, a betakarítás módja, hogy utána mennyire megfelelően szárították, mind meghatározzák a végtermék minőségét. Garantált, hogy minden esetben más lesz.
Másik műszaki meglátás, hogy a dolog természetéből fakadóan csak a vízoldékony részeket tudjuk hasznosítani. Mi van akkor, hogyha a számunkra fontos hatóanyagok zsíroldékonyak, vagy egyéb vegyületeket kellene használni pl. glicerint vagy alkoholt, hogy a számunkra hasznos anyagokat ki tudjuk nyerni a növényi részekből. A teáknál ezeket elveszítjük.
A hőérzékenység egy másik kritikus pont, ugyanis a hatóanyagok, különösen a vízoldékony hatóanyagok jelentős része kifejezetten érzékeny a hőmérsékletre. Ezt jellemzően úgy szokás megfogalmazni, hogy 40 fok fölött hőbomlást szenvednek, tehát 40 fok alatt kellene őket tartani folyamatosan a maximális hatékonyság elérésének az érdekében. Amennyiben valaki meleg, vagy forró vízzel csinál teát, akkor ott számolni kell egy hatékonyságromlással, ami egyszerűen a hőmérséklet hatására következik be.
A megoldási javaslataim:
Ha teát készítesz, akkor minél hidegebb vizet használj fel hozzá, még ha ez az élvezeti értékén ront is. A hatóanyag-koncentráció viszont mindenképpen nagyobb lesz.
A másik, hogy minél kisebb adagok készüljenek. Egy bögrényit sokkal célszerűbb elkészíteni egyszerre, mint mondjuk több litert. Egy bögrényi ugyanis gyorsabban hűl le, emiatt a hatóanyagok hőbomlása kisebb mértékű lesz.
Fontosnak gondolom megemlíteni, hogy különböző marketing eszközökkel természetesen mindenki igyekszik megkedveltetni magát, illetve szimpátiát ébreszteni a saját termékei iránt. Van olyan városi legenda, amelynek a lényege, hogy az adott cég szakértője saját kézzel gyűjti a gyógynövényeket, utána a padláson szárítgatja, forgatja, kezeli, stb. A valóságban ez azonban nem így működik, mert nagy mennyiségeket (akár több száz kiló) nem lehet kézzel begyűjteni. Ezt nagykerekből vásárolják. Ez a valóság.
Összességében tehát az a javaslatom, hogy lehetőség szerint ne marketing javaslatok alapján dönts, és ne az alapján szavazz bizalmat különböző gyógynövényteáknak.
Próbáld alkalmazni azokat a megoldásokat, amelyekkel a hatóanyag-koncentrációk lehetőség szerint maximalizálhatók. Mindenféleképpen érdemes fejben tartani, hogy a teáknak a minősége a dolog természetéből fakadóan mindig változó lesz. Hogyha nagyobb hatóanyag-koncentrációt tartalmazó termékre van szükséged, akkor pedig más jellegű termékeket célszerű választani, amelyek vagy koncentrátumokat, vagy pedig standardizált kivonatokat tartalmaznak.
Köszönöm!