Azt olvasod kedvenc folyóiratodban, hogy káros ez vagy az a vitamin? Nem biztos, hogy a cikk írója tisztában van olyan fontos dolgokkal, hogy egy vitamin név (pl. E-vitamin) mögött többféle anyag is lehet és, hogy az anyag milyensége a döntő! Most konkrét példák segítik azt, hogy ezután kritikusabb szemmel nézz rá ilyen írásokra.
Jó vagy nem jó vitamint szedni?
Elég sok olyan cikket lehet olvasni, amiben a szerző olyan megállapításokat tesz, hogy a vitaminok szedése nem biztos, hogy jó, nem elég megbízhatóak az eredmények, nem lehet szignifikánsan kimutatni, hogy valami jobb-e.
Mit érdemes erről tudni?
Azt gondolom, hogy nagyon fontos szempont azt megvizsgálni, hogy mennyire hiteles az adott cikknek a forrása, ki írta, milyen kutatási eredményeket használt fel hozzá, a kutatásokat ki finanszírozta, mert a lektorált cikkek között is nagyon sok a megbízhatatlan.
Tehát ebben a témában azért otthon kell lenni.
Rendszeresen elfeledkeznek arról, - de én nem rónám fel ezt egy átlagos újságírónak - hogy milyen is az a vitamin. Meglepően hangozhat, de egy név mögött sokféle anyag is szerepelhet. Az pl. nem egyértelmű, ha egy lektorált cikkben azt írják, hogy az E-vitamin. Az E-vitamin elnevezés olyan, mint pl, egy ernyő, mert ezen elnevezés alá tartozik a D-alpha-tocopherol, D-alpha-tocopheryl acatate, alfa, béta, gamma, delta tocopherolok, tocotrienolok vagy DL-alpha-tocopheryl acetate. Ez utóbbi kőszén kátrány alapon készül, ezért nem igazán ér összehasonlítani egy kevert tocopherolokat tartalmazó E-vitaminnal, mert azok mindegyikének megvan, hogy milyen biológiai hatása van.
Szóval az a lényeg, hogy ezeket az információkat mind-mind súlyozni kell.
Nagyon sok esetben a vitaminok nem stabilak, ezeket stabilizálni kell.
Nagyon sok részlet és körülmény van, amit egyszerre kell figyelni. Olyan kutatási jelentések vannak, amelyek egyszerűen elnagyolják ezeket a részleteket, ezeket ki kell zárni az elemzésből.
Tehát összegezve a véleményem: a vitaminok nagyon is működnek, viszont nagyon fontos, hogy a részleteket mindenki vegye figyelembe és ne várja el egy átlagos újságírótól azt, hogy ő nagyon bele fog merülni a részletekbe.
Még egyszer kiemelném azokat az egyszerű értékelési szempontokat, amelyeket érdemes figyelembe venni. Ezek a koncentráció (ezt könnyű megtenni, mert rá van írva a címkére, hogy mennyit tartalmaz), a biológiai hasznosulás (ennek utána lehet nézni), illetve a molekulaforma. Ezt a hármat egyszerre érdemes górcső alá venni és ez alapján döntéseket hozni.
Köszönöm!