Vajon alkalmas a magnézium-aszkorbát magnéziumpótlásra? Érdemes nagy dózisban pótolni aszkorbinsavat? Lehetnek hátulütői ennek a formának? A videósorozat legújabb részében ezeket a kérdéseket is megválaszoljuk!
Magnéziumpótlás aszkorbát formában. Néhány gondolat erről.
A magnézium-aszkorbát az a magnézium aszkorbinsavval alkotott sója.
3 különböző szempontból elemzünk: a molekulaforma, a biológiai hasznosulás és a koncentrációk szempontjából.
- Ez egy jó molekulaformának tekinthető, mert maga az aszkorbinsav és a magnézium sem okoz problémát, és előnyös a szervezet szempontjából. Jó a biológiai hasznosulása és az se szokott probléma lenni, hogy a molekula térbeli szerkezetét illetően jobbra vagy balra forgató molekulákról van szó. (A molekulák térbeli szerkezetéről készült már korábban videó.) Az előállítási technológiáknak köszönhetően mindig a jó formát kapjuk, ezért ez jellemzően nem szokott probléma lenni.
- Viszont gyakori trükk, hogy nem magnézium-aszkorbát van a termékben, hanem magnézium-oxid és aszkorbinsav elegye, és ez így már nagyon-nagyon nincsen rendben.
Nem győzzük elégszer hangsúlyozni, hogy azok a táblázatok, amelyek a címkén szerepelnek, azok nem jelentenek semmit. Azok a felhasználó számára készülnek és nem feltétlenül tükrözik a valóságot. A felsorolás a lényeg, tehát minden esetben a felsorolást célszerű megnézni. Hogyha ott magnézium-oxid van, akkor felejtős a termék.
- Amire figyelni kell a magnézium-aszkorbát esetében is, hogy teljesen elreagáltatott forma legyen. Itt az a lényeg, hogy ez magnézium-oxidtól teljesen mentes, mert egy tisztítási eljárásnak van alávetve. Hogyha nem teljesen elreagáltatott a forma, akkor biztos, hogy van benne magnézium-oxid, ami káros, és nagyon rossz a biológiai hasznosulása.
Egyébként, hogyha teljesen elreagáltatott formát használnak egy termékben, azt fel szokták tüntetni, de mivel nem előírás (hogy fel legyen tüntetve), ezért nem feltétlenül van ez így.
- Nézzük tovább a gondolatmenetet. Hogyha teljesen elreagáltatott a forma - tehát a számunkra kedvező -, akkor körülbelül az elemi magnézium az 6,5% és 93,5% az L-aszkorbinsav az adott magnézium-aszkorbát összetételét illetően. Hogyha a napi magnézium dózis felét (ami körülbelül 190 mg magnézium) szeretnénk ilyen formában pótolni, akkor 2923 mg, tehát közel 3 g magnézium-aszkorbátot kell naponta elfogyasztanunk. Ez mondjuk ca. 2 és fél teáskanálnyi, ami nagyon-nagyon sok. Ebből a szervezetünkbe jut 2733 mg L-aszkorbinsav, ami egy nagyon nagy dózisnak számít. Az egyik probléma az az, hogy maga az L-aszkorbinsav az nem igazi C-vitamin (de erről majd egy későbbi videóban beszélek részletesen), ezért én azt javasolnám, hogy ilyen nagy mennyiségű aszkorbinsavat csak ideiglenesen érdemes fogyasztani, tehát hosszú távon nem.
- A túl sok C-vitamin egyébként:
- gátolja a réznek a felszívódását, amit mi úgy tapasztalunk, hogy Magyarországon az emberek többségénél probléma,
- a szervezetben lévő szelén kiürülését gátolja,
- lebonthatja a B12-vitamint, hogyha mondjuk B1-vitamin és réz egyszerre van jelen,
tehát, nem feltétlenül mindig jó nagy dózisú aszkorbinsavat szedni.
Összességében a magnézium-L-aszkorbát az egy jó forma, de magnézium pótlásra folyamatosan, önmagában nem igazán alkalmas és C-vitaminnak se elég jó.
A jó hír az az, hogy mivel több jó formájú magnézium vegyület is a rendelkezésre áll, én azt gondolom, hogy vannak ennél sokkal jobb magnéziumformák és valami mást lenne érdemes választani.
Köszönöm szépen!
Figyelmedbe ajánljuk a következő megoldási javaslatainkat: