fbpx

video visszajelzes banner v2

Nem fogyasztasz állati eredetű élelmiszereket, de pótolnád a D-vitamint? Tudtad, hogy a D-vitamin hasznosulásához K2- és A-vitaminra is szükség van? Keresed a vegán opciót, de nem találsz olyat, ami megfelelő lenne? Ezek fontos kérdések, ezért készítettünk egy videót, hogy segítsünk Neked megérteni, miért nem találtál még jó vegán D-vitamint.

Néhány gondolat a vegán D3-vitaminokról.

Számomra ez egy nagyon érdekes kategória, mert  a növények D2-vitamint tudnak szintetizálni, a D3-vitamin szintézis az az állatokhoz köthető. Egyre több olyan termék van a piacon, ami azt hirdeti magáról, hogy vegán D3-vitamint tartalmaz, ezzel megszólítva a célcsoportot.

Elkezdtem utána bogarászni - de olyan nagyon-nagyon sokat nem kellett ahhoz -, hogy rájöjjek, hogy egyetlenegy gyártó van az egész földön. Hogyha ez egy ekkora áttörés a tudományban, akkor kíváncsi voltam, hogy mégis mi van mögötte. Nagyon érdekes volt, mert a lektorált tudományos publikációk száma, ami ezzel a témával foglalkozik, az gyakorlatilag zéró, nincs.

Utána elkezdtem nézni a szabadalmakat. Találtam egy magánszemélyhez bejegyzett amerikai szabadalmat 2010-ből, aminek az az érdekessége, hogy gyakorlatilag ezt a szabadalmat nem fizették, tehát egy elhagyatott státuszt kapott. Ez azt jelenti, hogy bárki szabadon használhatja.

Elemeztem a gazdasági hátteret, hogy mi van mögötte, de nem ez a lényeg. A lényeg az - és ezt 99% valószínűséggel ki merem jelenteni -, hogy ez a technológia (ez a szabadalomból jön ki), hogy algából lúgos kicsapatással koleszterint nyernek, majd ebből különböző kémiai reakciókkal D3-vitamint, ez a technológia nem gazdaságos és/vagy nem is kivitelezhető műszakilag.

A szabadalom nem vizsgálja azt, hogy valaminek van realitása, kivitelezhető vagy gazdaságos. Semmi ilyesmit nem vizsgál, csak az újdonság erejét elemzik. Hogyha én ebből a filcből aranyat tudnék csinálni, ez teljesen szabadalom képes és senkit sem érdekel a Szabadalmi Hivatalban, hogy ez egy blödség.

Tehát a lényeg az, hogy 99% valószínűséggel nem növényi eredetű az a D3-vitamin, amire rá van írva, hogy vegán D3.

Nekünk emberek számára mégis mi a lényeg? Nem más, mint, hogy a D3-vitamin mellett legyen A-, K2-vitamin és magnézium, mert ekkor működik jól a szervezetünkben.

Megjelent a piacon az ugyancsak vegán A-vitaminnak nevezett béta-karotin, amivel sok probléma van. Kezdjük azzal, hogy a béta-karotinoknak csak 2%-a természetes, a többi szintetikus és nem tud úgy viselkedni a szervezetben, mint a természetes. Nagyon gyenge a konverzió a szervezetben, kb. 10 - 29-szer többet kell adni belőle, tehát átlagosan olyan 1900%-kal több béta-karotint kell adni ahhoz, hogy egy egység retinol keletkezzen. A karotinoidok a növényekben képződnek, a retinolok pedig az állatokban és a szervezetünkben a szervezet dönti el, hogy mennyi karotinoidot használ fel, hogy retinolt állítson elő.

Ha valaki vegán K2-t szeretne, akkor ez megint egy sarkalatos pont. A vegán kifejezés mindenképpen egy képlékeny definíció. A K1-vitamin az a növényekre jellemző, a növények szintetizálják, a K2-öt az állatok. A gyakorlatban a K2-t fermentációval állítják elő. Az ok, amiért gyakorlatilag elenyésző számú termékben van benne az az, hogy nagyon drága. Egy termék önköltsége meghatározó, ezért nem kerül bele a termékekbe, vagy ha belekerül, akkor nagyon kis koncentrációban (pl. 10 mcg, 25, 20 mcg koncentráció nevetséges). Kb. 100 mcg K2 kellene, különben a D-vitamin a kalciumot a lágy szövetekben fogja lepakolni nem pedig a csontanyagcserében kerül felhasználásra.

Az egész témakört elemezve a probléma szerintem az, hogy maga a vegánság definíciója az nagyon-nagyon képlékeny. Mivel nagyon képlékeny, ezért a különböző gyártók számára minden belefér.

Sok kérdés is felmerül. Egy példát hoztam: pl. nem tudom, hogy a szintetikus anyagok vegának számítanak vagy nem vegának? Az A-vitamin esetén egy szintetikus béta-karotin az most vegán vagy nem vegán? A retinol származékok (pl.retinol-palmitát) - amiket gyakorlatilag minden étrend-kiegészítő gyártó használ -, kivétel nélkül  mind szintetikusan készülnek. Nem tudom a kérdésre a választ, mindenkinek magának kell eldöntenie.

Ennek a rövid videónak a lényege, hogy maga a vegán D-vitamin - ezt 99 % valószínűséggel állítom - egy átverés, ez csak egy üres marketing fogás.

A szervezetünknek továbbra is a D3-vitamin mellett A-, K2-vitaminra és magnéziumra van szüksége.

Azért, mert az van a címkére felírva, hogy vegán D3-vitamin, az alapján nem érdemes terméket választani.

Köszönöm szépen!

Figyelmedbe ajánljuk a következő megoldási javaslatainkat:

Kérjük töltsd ki az alábbi mezőket az új videóról érkező értesítéshez!

Kérjük töltsd ki!
Kérjük töltsd ki!
Elolvasás után jelöld be a mezőt!
Kérlek, ezt a mezőt is töltsd ki!
"Nem vagyok robot" teszt sikertelen.

Elérhetőségeink

Központi telefonszámunk:
+36 1 800 1999
Munkanapokon 9:00-15:00 között.

Email: info@wtn.hu
Terméktanácsadás: kérdéseit várjuk a hogyan@wtn.hu címünkön

Telefon mellékek

1-es mellék: Leadott megrendelések
2-es mellék: Csomagszállítás
3-es mellék: Számlázás
4-es mellék: Viszonteladói, kiskereskedelmi információk

Kövess Minket